Woj. śląskie znajduje się w czołówce województw o najniższej stopie bezrobocia. Trudno więc się dziwić, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem wielu stanowisk. Zobacz, w jakich zawodach najłatwiej jest o pracę w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska przechodzi wielką metamorfozę. Samorządowcy z woj. śląskiego od lat zabiegali o jej powstanie, ale udało im się dopiąć swego dopiero 1 lipca 2017 roku.

Woj. śląskie wyróżnia się pod względem jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Według szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w sierpniu stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 4,5 proc. wobec 5,8 proc. w skali kraju. Lepszy wynik osiągnęła jedynie Wielkopolska ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3 proc.

Zdaniem ekspertów na Śląsku mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Tendencja do dyktowania zasad gry przez osoby poszukujące pracy jest charakterystyczna dla całej Polski. Odzwierciedla ją również „Barometr zawodów deficytowych i nadwyżkowych”, opracowywany cyklicznie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W edycji raportu za I półrocze 2018 r. widnieje kilkadziesiąt zawodów deficytowych i maksymalnie deficytowych w woj. śląskim. Wykonujące je osoby często są na wagę złota.


Porównaj najlepsze oferty pracy


Niektóre zawody deficytowe cieszą się niewielką popularnością ze względu na swój tradycyjny charakter, inne wymagają złożonej wiedzy specjalistycznej. Jedno jest pewne: w tych zawodach liczba dostępnych w urzędach pracy ofert przewyższa liczbę bezrobotnych.

Źródło: mz.praca.gov.pl, edus.ibrbs.pl


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wiadomości

Komentarze (20)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

panwan (gość)

ja polecam sie zapoznac z ideą smartoffice wszystkim, ktorzy chcą byc na swoim, a nie w niewoli - fajne, tanie biura do wynajecia naprawde za grosze u nas w kato, z kompletną obsługą. nie zrezygnuje, nie ma szans.

Prokurator (gość)

Czy na tym portalu jest jakiś moderator ? Czy muszę osobiście zająć się tym uczniem z czwartego LO w ZABRZU.

Patryk Urbańczyk & Co (gość) (Mirek )

V Komisariat odebrał w ubiegłym tygodniu zawiadomieni o ZMUSZANIU porwanego ucznia do PROSTYTUCJI przez notowanego za kradzieże Patryka U. i jego ciocię nauczycielkę IV LO

Mirek (gość)

Rok szkolny się zaczął i deb.l z Zabrza się uaktywnia a moderator forum jak zwykle śpi. Już dzwoniłem w tej sprawie na policję.