Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, bo Wielki Brat ciągle patrzy!

Katarzyna Nylec
O niepokojących zdarzeniach informuje dyżurnego policji Zenon Umiński - były funkcjonariusz, pracownik ochrony
O niepokojących zdarzeniach informuje dyżurnego policji Zenon Umiński - były funkcjonariusz, pracownik ochrony Katarzyna Nylec
Bezpieczeństwa piekarzan strzeże dzisiaj 18 kamer miejskich. Materiał, który rejestruje oko kamery pozwala śledczym na szybkie i dokładne namierzenie sprawców przestępstw. System przyda się też w czasie najbliższej pielgrzymki kobiet do Piekar

Jego zagorzali przeciwnicy wysuwają argumenty, że zbytnio ingerują w naszą prywatność, śledzą i uderzają w ludzką godność. Inni zaś - podkreślają jego wkład w ochronę bezpieczeństwa. Monitoring. Odgrywa dziś pierwszoplanową rolę w świecie techniki.

Jeszcze nie tak dawno ze świecą w ręku szukać należało kamery. Dzisiaj świat mknie naprzód, a wraz z nim jak grzyby po deszczu wyrastają sieci monitoringu. Gdziekolwiek się nie ruszyć - oko kamery dostrzeże każdy ruch klienta w sklepie, hipermarkecie, pasażerów oczekujących na dworcu autobusowych, na przystankach, przechodnia na głównych ulicach miast czy przepychanki kolegów na szkolnych korytarzach. Namiastką Big Brothera w wydaniu piekarskim była pierwsza internetowa telewizja założona przez Bartosza Makiełę i Radosława Foltę.

Właściciele portalu www.piekary.info.pl kilka lat temu nakręcili pierwszy filmik. - Odwiedziliśmy z kamerą stadninę koni. Nie spodziewaliśmy się, że końskiego Big Brothera w ciągu tylko jednego tygodnia zobaczy ponad tysiąc osób - wspomina Bartek. - Po pierwszym nagraniu rozeszła się w środowisku wiadomość o internetowej tv i do stadniny ściągało coraz więcej osób. Każdy chciał zobaczyć siebie na szklanym ekranie - dodaje.

Władze Piekar Śląskich postawiły na rozwój monitoringu jako narzędzia walki z przestępczością. W naszym mieście bezpieczeństwa piekarzan strzeże dziś 18 kamer. Zostały zainstalowane w niemal każdej dzielnicy miasta - poza Dąbrówką Wielką i Kozłową Górą. Pierwszy punkt monitoringu ustawiony jest na rondzie przy ulicy Solidarności z ul. Bytomską, kolejny na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej z Karola Miarki, ul. Bytomskiej 73 vis a vis Urzędu Miasta, skrzyżowaniu ulic Bytomskiej z Pod Lipami. Bytomskiej 129, 145, 159 ( dwie kamery), ul. Wyszyńskiego 26, skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II z gen.Maczka, skrzyżowaniu ulic Maczka z ul. Roweckiego, ul. Oświęcimskiej 72, skrzyżowaniu ulic Obwodowej z Karola Miarki, skrzyżowaniu ulic ks. J.Popiełuszki z ks. Ficka, skrzyżowaniu ulic Roździeńskiego z biskupa H. Bednorza (zainstalowano dwie kamery), ul. Roździeńskiego 42 ( znajdują się tam dwie kamery).

- Monitor umieszczony jest w dyżurce Komendy Miejskiej Policji. Dyżurny policji ma stały podgląd pracy monitoringu wizyjnego - wyjaśnia Artur Madaliński, rzecznik prasowy piekarskiego ratusza. Pracownik obsługujący system monitoringu ma możliwość wyświetlenia na jednym ekranie zapisu zarejestrowanego przez wszystkie kamery. W razie potrzeby policjanci są w stanie bardzo dokładnie zanalizować materiał zarejestrowany przez wszystkie kamery.

Nagrania są archiwizowane i mogą służyć jako materiał dowodowy. Istnieje również możliwość przybliżenia interesującego nas obiektu nawet 24-krotnie. Jeśli pracownik ochrony zaobserwuje niepokojące zdarzenie, natychmiast zgłasza ten fakt dyżurnemu oficerowi policji.

Prawdziwy test przechodzą kamery podczas corocznych pielgrzymek mężczyzn i kobiet do piekarskiego sanktuarium. Za sprawą dodatkowych oczu pątnicy mogą czuć się pewniej, a złodzieje wpadają jak śliwki w kompot.
Poza monitoringiem miejskim oko kamery zagląda na korytarze piekarskich szkół. Uwagi dyrekcji placówki nie umknie bójka. Jej sprawcy zostają namierzeni w okamgnieniu.

- Ponadto wszystkie miejskie szkoły podstawowe wyposażone są w taką sieć, oprócz Miejskich Szkół Podstawowych nr 11, 14 i 15 - wylicza Madaliński.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają kamery w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i 2, wszystkich gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej, Zasadniczej Szkole Zawodowej i Zespole Szkół nr 1 i 2. W kamery został również wyposażony Miejski Dom Kultury nr 2 w Szarleju oraz Miejskie Przedszkole nr 1 (również w Szarleju).

Bacznie obserwuje nas także kamera zainstalowana w sieciach sklepów. Tak jest chociażby w Żabce zlokalizowanej na terenie całej Polski. Tylko w naszym regionie znajduje się kilkaset sklepów należących do tej sieci. - W większości sklepów znajduje się sysytem monitoringu, składający się zazwyczaj z czterech kamer. Nagranie w trybie live pokazywane jest na monitorze oraz zapisywane na rejestratorze - informuje Jacek Spychała, menadżer do spraw public relations Żabki.

Co dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje sieć? System monitoringu ma przede wszystkim odstraszać potencjalnych złodziei. Jeżeli już dojdzie do kradzieży, nagrania są bardzo pomocnym materiałem w pracy policjantów.

- Zapis z kamer usuwany jest w momencie zapełnienia nośnika, zazwyczaj archiwizowany jest około dwóch tygodni - dodaje Spychała.

W regionie śląskim Żabka otworzyła już pierwsze sklepy nowej sieci Freshmarket. W każdym z tych sklepów zainstalowany został nowoczesny monitoring.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto