Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2015 roku do tej pory policja za narkotyki zatrzymała ponad 80 osób, w 2014 r. było ich 74

Iwona Makarska
KMP Piekary Śląskie / arc.
Piekarscy mundurowi patrolując teren zauważyli mężczyznę, który na ich widok stał się rozdrażniony i agresywny. W czasie kontroli 20-letniego piekarzanina okazało się, że miał on przy sobie woreczek z amfetaminą. Policjanci zabezpieczyli narkotyki. Podobnych zdarzeń było już w tym roku u nas wiele.

Jak informuje KMP w Piekarach Śląskich - za posiadanie narkotyków zatrzymała do tej pory ponad 80 osób i dwóch nieletnich. W tym samym okresie w 2014 r. odnotowano 74 osoby i sześciu nieletnich. Nastąpił zatem nieznaczny wzrost, ale jest za to mniej osób nieletnich zatrzymanych z narkotykami.

O to, jak rozpoznać osobę, która zażyła narkotyki, zapytaliśmy Iwonę Koperwas, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śląskich. - Rodzicom zawsze mówimy, że najbardziej diagnostyczna jest zmiana w zachowaniu dziecka (np. porzucenie starych zainteresowań i pasji, nagła zmiana towarzystwa, ciągłe zmiany nastrojów, nadmierny apetyt lub jego brak, drażliwość, agresja bądź przygnębienie) - tłumaczy. - A także zmiany wyglądu, charakterystyczny zapach włosów czy drżenie rąk. Warto również zwrócić uwagę na przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, rozszerzone lub zwężone źrenice - dodaje.

Najczęstszą przyczyną sięgania po narkotyki jest brak zaspokojenia potrzeb psychologicznych (miłości, bezpieczeństwa, przynależności, akceptacji, uznania). Ale wynika to również z kryzysów rozwojowych (poczucia lęku czy frustracji). - Zazwyczaj ludzie zażywają środki psychoaktywne, by dobrze się bawić, radzić sobie z napięciem i stresem, zapomnieć, uciec od problemów, by przeżyć coś niesamowitego i nie czuć się samotnym - wyjaśnia nam Ewa Skrzyszewska, pedagog, także z piekarskiej poradni.

Działania policyjne nie koncentrują się jedynie wokół zwalczania przestępczości narkotykowej. - Policjanci prowadzą spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną oraz spotkania z pedagogami i nauczycielami. Rozmawiają z młodzieżą o działaniu narkotyków, o formach pomocy, o konsekwencjach prawnych. Policjanci zajmujący się na co dzień problematyką prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii, uczestniczą w „wywiadówkach” z rodzicami uczniów - mówi asp. Dagmara Wawrzyniak, rzecznik KMP w Piekarach Śląskich.

Każda ilość posiadania narkotyków jest zabroniona. - We wszystkich przypadkach za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Posiadanie narkotyków w znacznej ilości to kara - zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - od roku do lat 10 - przestrzega asp. Wawrzyniak.

Leczeniem uzależnień zajmują się specjalistyczne placówki lecznictwa odwykowego i psychiatrycznego. Do jakich ośrodków mogą zgłosić się uzależnieni z Piekar Śląskich? U nas jest Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Przyjaźni 229 w Dąbrówce oraz Klub Abstynenta „Piątka” przy ul. Damrota 19 w Piekarach. W ościennych miastach „Dom Nadziei” przy ul. Konstytucji 9 w Bytomiu, ośrodek „To tu” przy ul. Karłuszowiec 1 w Tarnowskich Górach, Ośrodek Zapobiegania i Leczenia Uzależnień przy ul. Powstańców 31 w Katowicach oraz Centrum Leczenia Uzależnień Górnośląskiego Stowarzyszenia „Familia” przy ul. św. Huberta w Gliwicach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto