Zlot pojazdów militarnych w ubiegłym roku można było oglądać na Kopcu Wyzwolenia

Zlot pojazdów militarnych w ubiegłym roku można było oglądać na Kopcu Wyzwolenia (© MLG)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Minęło już 75 lat od momentu, kiedy ks. prałat Wawrzyniec Pucher poświęcił nietypowy pomnik ku czci powstańców śląskich -Kopiec Wyzwolenia. Z tej okazji czeka nas szereg imprez na Kopcu Wyzwolenia. Już w sobotę zlot pojazdów militarnych.

W sobotę na Kopcu Wyzwolenia odbędą się Śląskie Manewry, czyli VIII Zlot Pojazdów Militarnych. O godz. 13.45 ulicami: Obwodową Zachodnią, Bytomską, Papieża Jana Pawła II i ulicą Do Kopca Wyzwolenia przejedzie około czterdziestu pojazdów militarnych a wśród nich: Reo M35, Jeep Kaiser, Half Tack, Dodge WC51, Dodge WC 57, Dodge M37, Jeep Willys, Volkswagen Kubelwagen, BMW R 71 oraz ciężarówka Mercedesa. Na ulicach Piekar pojawią się także pojazdy gąsienicowe. Wszystkie pojazdy spotkają się pod Kopcem Wyzwolenia około godz. 14. Potem miłośnicy militariów zrekonstruują przebieg lądowania w Normandii i walki o miasto Caen. Pojawi się tu niemiecka armata przeciwpancerna PAK.

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 20 czerwca, kiedy to odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa a pod Kopcem znów pojawią się śląscy powstańcy, którzy wezmą udział w rekonstrukcji wydarzeń z lat 1919-1921. Będzie można też obejrzeć film o historii Śląska oraz wziąć udział w biesiadzie powstańczej. Trzy dni później niebo nad Kopcem zabłyśnie feerią barw, kiedy to odbędzie się pokaz sztucznych ogni i laserów, a na scenę wkroczą młodzi utalentowani muzycy rodem z Piekar Śląskich. Tymczasem w Miejskiej Bibliotece Publicznej trwają ostatnie przygotowania do wystawy "Kopiec dawniej i dziś", poświęconej historii i przyszłości Kopca Wyzwolenia. Kierownik Izby Regionalnej - Andrzej Kołodziejczyk zbiera ostatnie eksponaty.

- Naszą wystawę udało się już powiększyć o numer "Gościa Niedzielnego" z 1937 roku i kilka prywatnych zdjęć - przyznaje pasjonat historii Piekar Śląskich. - Pewien piekarzanin przyniósł do nas pamiątkowy odlew Kopca. Czekamy jeszcze na fotografię przemarszu 11. Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór, który przybył na uroczystość poświęcenia Kopca - dodaje. Z okazji 75-lecia poświęcenia Kopca Wyzwolenia zostanie wydana pamiątkowa monografia symbolu Piekar.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!