Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wolontariusze w Piekarach Śląskich: Czterech wolontariuszy rezyduje w piekarskiej bibliotece miejskiej. Uczą swoich ojczystych języków zarówno dzieci jak i dorosłych

Nie wiele osób wie, że w piekarskiej bibliotece rezyduje obecnie czterech wolontariuszy z Hiszpanii, Włoch oraz Ukrainy działających w projekcie europejskim wymyślonym przez pracowników biblioteki. Małgorzata Kocek, kierowniczka biblioteki.

- Droga do tego nie była jednak ani łatwa, ani krótka, ale na szczęście się udało- mówi
Dlaczego do nas przyjechali? Ze względu na projekt pod nazwą Europejskie forum kreatywności kulturalnej.
- Kiedy dowiedziałam się, że projekt ten realizowany jest akurat w Polsce, pomyślałam dlaczego nie - mówi Sara Andriolo z Włoch. - Polska jest krajem papieża Jana Pawła II. Było to dla mnie ważne, bo jestem religijna, więc pomyślałam, że to będzie ciekawe- dodaje.

Wolontariusze spędzają w naszym mieście już kolejny miesiąc i jak twierdzą, miasto ma swój urok.
- Życie w takim małym miasteczku ma swoje zalety - mówi Oksana Shevchuk z Ukrainy. - Uważam, że jest wiele ciekawych miejsc w Piekarach i w miastach ościennych. Duże wrażenie zrobiła na mnie Bazylika i Kalwaria- dodaje.

Wolontariusze wzbogacili ofertę kulturalną piekarskiej biblioteki. Prowadzą kawiarenkę językową, gdzie każdy może przyjść i porozmawiać w języku ukraińskim, włoskim czy hiszpańskim. Prowadzą także kursy języków obcych dla dorosłych i dla dzieci. Z ich inicjatywy działa także Teatrzyk Cieni , zajęcia z żonglerki i orgiami.

- Nasi goście uczą się języka polskiego i coraz łatwiej jest im się porozumieć- mówi Kocek.
Czytelnicy z dużym zainteresowaniem uczestniczą w oferowanych przez wolontariuszy zajęciach. Dla najmłodszych atrakcją jest możliwość kontaktu z młodymi osobami mówiącymi w innym języku.

- Dogadują się bez większych problemów. Raz po angielsku a raz po niemiecku. Czasami nawet bez słów - mówi Kocek.

Może więc warto skorzystać z ich obecności i nauczyć się jakiegoś języka obcego?

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!