Artykuł sponsorowany

O tym, że bez wody nie ma życia, nie trzeba nikogo przekonywać. Zasoby wody pitnej na Ziemi kurczą się i nie ma dnia, żeby nie przypominano nam o jej oszczędzaniu: podczas mycia naczyń, mycia zębów czy kąpieli, podlewania przydomowego ogródka czy napełniania dmuchanego basenu powinniśmy zawsze mieć na uwadze fakt, że marnowanie wody to marnowanie dobra wspólnego. Powiecie, że to wydumane problemy, bo przecież spadnie deszcz, śnieg i bilans się wyrówna. Niestety - ocieplenie klimatu sprawia, że cały świat ma problemy z suszami, a nie z nadmiarem deszczu. Na szczęście ludzie nauczyli się wodę odzyskiwać i uzdatniać to wtórnego użytku. Największe wyzwanie stanowi zawsze woda pitna i woda do użytku przemysłowego. Oba - nazwijmy to - rodzaje wody muszą spełniać bardzo restrykcyjne parametry. Łatwo sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby do miejskiego wodociągu trafiła woda zakażona chorobotwórczymi bakteriami (co przecież czasem się zdarza i wywołuje zrozumiałą panikę), albo w tryby maszyn przemysłowych trafiła woda zagrażająca ich działaniu albo negatywnie wpływająca na jakość przygotowywanych dla masowego odbiorcy produktów.

Oczyszczanie wody oraz jej uzdatnianie w konkretnych celach to zadanie strategiczne i wymagające pełnego profesjonalizmu. Nie mówimy bowiem tylko o działalności prywatnej, lokalnej, ale o dużych stacjach uzdatniania wody- o przedsiębiorstwach, które dbają o bezpieczeństwo milionów ludzi.

Sposoby uzdatniania wody


Inne metody i technologie stosuje się do uzdatniania wody przemysłowej, inaczej przebiega oczyszczanie i kondycjonowanie wody do picia dla wodociągów miejskich. Współcześnie stosuje się cztery metody uzdatniania wody: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Oczyszczanie wody przemysłowej


Wiele zakładów przemysłowych potrzebuje wody o specjalnych parametrach chemicznych oraz fizykochemicznych. Woda o wymaganych parametrach jest podstawą procesu przemysłowego i decyduje o sprawnym działaniu skomplikowanych maszyn. Z jednej strony poszczególne gałęzie przemysłu potrzebują fizykochemicznej analizy wody surowej (czyli niepoddanej jeszcze żadnym procesom uzdatniającym), z drugiej dobrania stosownej metody uzdatniania. Z kolei dobór odpowiednich metod uzdatniania pociąga za sobą konieczność dobrania, zaprojektowania oraz montażu odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Kompletna stacja uzdatniania wody wymaga oczywiście profesjonalnej konserwacji, żeby jakość wody nie pozostawiała nic do życzenia. Uzdatnianie wody dla celów przemysłowych nie jest więc procesem jednorazowym, ale wymagającym stałego dozoru sztabu specjalistów, którzy trafnie umieją ocenić ryzyko związane ze spadkiem jakości wody i szybko zareagować wdrażając odpowiednie procesy związane z jej oczyszczaniem, sterylizacją, dezynfekcją. To także stały nadzór nad czystością urządzeń filtrujących, w tym całych skomplikowanych systemów oczyszczających (np. obiegów kotłowych i chłodzących, układów filtrujących itd.). Czym grozi używane w przemyśle wody o nieodpowiednich parametrach? Powstawaniem osadów i rdzy w urządzeniach oraz rozwojem szkodliwych drobnoustrojów.

Oczyszczanie wody do piciaWoda pitna oraz używana w warunkach domowych wymaga jeszcze więcej uwagi niż woda przemysłowa. Może dlatego coraz popularniejsze stają się domowe stacje uzdatniania wody spotykane przy domach jednorodzinnych. Dzięki uzdatnianiu wody można pozbyć się z niej jonów wapnia i magnezu, które sprawiają, że woda jest twarda.

Twarda woda szkodzi przede wszystkim urządzeniom domowych, powodując szybsze osadzanie się kamienia i większą awaryjność takich urządzeń jak pralki, zmywarki, czajniki elektryczne czy ekspresy do kawy. Źle się w niej pierze, bo tkaniny stają się szorstkie i trudne w prasowaniu. Twarda woda nie jest także obojętna dla naszego zdrowia, może powodować powstawanie kamicy nerkowej. Domowe stacje uzdatniania wody eliminują szkodliwe jony, ratując wszelkie instalacje przed korozją, AGD przed rychłym zniszczeniem, a nasze zdrowie przed zbędnymi perturbacjami. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście smak wody. Woda do picia decyduje przecież o ostatecznym smaku zupy, kawy czy herbaty.

W domowych warunkach możemy także oczyszczać wodę przy pomocy filtrów montowanych na początku przyłącza albo baterii kranu. Oba modele wymagają wiedzy na temat parametrów wody wodociągowej, którą będzie poddawana procesowi filtracji. Wybierając filtr warto również zwrócić uwagę na jego moc oraz możliwości oczyszczania wody. Warto skonsultować swoje decyzje z doświadczonym profesjonalistą, który doradzi nam rozwiązania w pełni dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Najprostszym sposobem oczyszczania wody do picia pozostają dzbanki i czajniki z wymiennymi filtrami.

Kropla historii


Oczyszczanie wody to nie jest żaden nowy i rewolucyjny pomysł. Ludzie od wieków mają świadomość, że skażona woda może stać się źródłem epidemii i kłopotów z uprawą roślin.Do najstarszych metod uzdatniania wody zalicza się jej gotowanie i filtrowanie. Egipcjanie już w 1500 roku p.n.e. zastosowali zjawisko koagulacji (czyli zbijania się, zlepiania drobnych cząstek w większe). Hipokrates, uznawany za ojca medycyny, uznawany jest za twórcę pierwszego filtra workowego zwanego rękawem Hipokratesa. Niestety w wiekach średnich dbałość o jakość wody pitnej gwałtownie się załamuje. To czas epidemii i wielkich problemów z uzdatnianiem wody - bezpieczniej już napić się... piwa albo wina. Za to Renesans przynosi pierwsze eksperymenty z destylacją wody morskiej i daje podwaliny dla dalszych eksperymentów z uzdatnianiem wody.

Współcześnie dysponujemy wieloma technologiami oraz metodami oczyszczania wody przemysłowej i pitnej. Fachowcy w tej dziedzinie, np. https://www.bpserchem.pl/, zdają sobie sprawę, że kompleksowe rozwiązania technologiczne dostosowane do potrzeb klienta z uwzględnieniem prowadzonej przez niego działalności, w tym rozwiązania dla klientów indywidualnych to podstawa doboru optymalnych metod oczyszczania wody. Masz pytania? Skontaktuj się z BP Serchem - jeśli gdzieś szukać informacji o uzdatnianiu wody, to tylko u źródła.

Z regionu