Sobota, 20 Marca 2010 Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol Wyślij kartkę Zaloguj się | RSS


NaszeMiasto.pl >> Piekary Śląskie >> Rozrywka >> Imprezy >> Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła
Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła
Masz zdjęcie do tej imprezy? Wyślij »
wystawy i wernisaże Od 2009-12-22 do 1970-01-01
Muzeum Górnośląskie

Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła

Wystawa "Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła" jest jedną z pierwszych tego typu wystaw w Polsce. Po raz pierwszy ekspozycja przyrodnicza jest nie tylko naturalna w formie, ale również realistyczna w treści. Tego typu połączenia niezwykle rzadko przedstawiano w przyrodniczych prezentacjach muzealnych. Przy pomocy dioram W dioramach przedstawiono zachodzące( w środowiskach związanych z wodą) naturalne procesy, których zaobserwowanie w przyrodzie jest często bardzo trudne nawet dla specjalisty. Relacje drapieżca-ofiara czy życie rodzinne zwierząt fascynują, jednak trwają zbyt krótko lub są ukryte przed okiem człowieka. Konstrukcja ekspozycji pozwala zwiedzającemu osobiście uczestniczyć w tych intymnych procesach natury. Do minimum ograniczyliśmy opisy na ekspozycji. Obraz i dźwięk są głównymi nośnikami informacji.

Tworząc poszczególne dioramy staraliśmy się przedstawić procesy biologiczne w taki sposób, aby każdy nauczyciel biologii, niezależnie od szczebla nauczania, mógł wykorzystać naszą wystawę w procesie nauczania biologii w szkole.

Niespotykane, nie tylko w skali Polski, jest niesłychanie wierne odwzorowanie nie tylko zwierząt - aktorów "widowiska muzealnego" - ale również niezwykle staranne przygotowanie "scenografii" - wycinków naturalnego środowiska, w których rozgrywa się "akcja" tego spektaklu.

"Naturalne biotopy" powstały w pracowni preparatorskiej Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i są w całości efektem wielu prób i doświadczeń. Podkreślić należy, że instalacje te oraz preparaty roślinne to nowatorskie i niespotykane na tak wielką skalę działania w tym zakresie w Polsce.

Należy zwrócić również uwagę na rolę w inscenizacjach wystawy, wykonanych w Pracowni Preparacji Zwierząt Działu Przyrody, dermoplastów przedstawicieli naszej fauny. Pracownia ta jest najlepszą tego typu w kraju i liczącą się w skali Europy. Efekty jej pracy do złudzenia przypominają żywe zwierzęta.

Na realizację części poświęconej środowiskom wodno-błotnych Górnego Śląska czekaliśmy długie cztery lata - Mamy nadzieję, że uzyskane efekty przynajmniej w części usprawiedliwią i zrekompensują tak długi czas oczekiwania.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

regulamin

Wyszukiwarka Imprez

Dodaj imprezę

Szukaj wg daty:

Kalendarz imprez

« august »

Najnowsze imprezy z kategorii:

ZOBACZ KONIECZNIE

przewiń w lewo przewiń w prawo