Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto najprawdopodobniej przejmie symbole po zlikwidowanej KWK Piekary. "Obecnie trwają w tym temacie rozmowy"

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Symbole zlikwidowanej kopalni w Piekarach Śląskich najprawdopodobniej przejmie miasto!
Symbole zlikwidowanej kopalni w Piekarach Śląskich najprawdopodobniej przejmie miasto! Arek Gola
Wiele na to wskazuje, że miasto przejmie szyb oraz pamiątki po KWK Piekary. - Wszyscy liczymy, że uda się tutaj dojść do porozumienia i te symbole funkcjonowania kopalni w mieście pozostaną - mówi radny Łukasz Ściebiorowski i dodaje, że obecnie trwają ostateczne rozmowy na ten temat.

Piekary Śląskie: wszystko na to wskazuje, że miasto przejmie od SRK szyb i inne pamiątki po zlikwidowanej kopalni

- Kończy się pewna epoka. Patrzmy z optymizmem w przyszłość – coś się kończy, ale też coś się zaczyna. Myślę, że kopalnia oraz cała historia z nią związana zostanie w naszej pamięci i nie zapomnimy o tym - mówiła Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, podczas uroczystości symbolicznego wydobycia ostatniej tony węgla w KWK Piekary, która odbyła się pod koniec stycznia ubiegłego roku.

Piekarska kopalnia przestała istnieć, ale nie oznacza to, że miasto kompletnie o niej teraz zapomniało. Wiele na to wskazuje, że już niebawem miasto przejmie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) szyb i inne zachowane pamiątki.

- W wyniku wielu spotkań i korespondencji pismem z dnia 8 stycznia 2021 skierowanym do prezydent Sławy Umińskiej-Duraj przez prezesa zarządu S.R.K. S.A. w Bytomiu, Janusza Gałkowskiego, zaproponowano przeniesienie na rzecz gminy w formie darowizny terenu z budynkiem nadszybia i wieżą szybową szybu „Julian I” oraz zabytkowej maszyny wyciągowej szybu „Julian II” - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" radny Łukasz Ściebiorowski, który w listopadzie 2019 roku podczas sesji rady miasta wystąpił z interpelację w tej sprawie.

Na chwilę obecną - trwają rozmowy. Podczas nich są wyjaśniane wszelkie rozbieżności w tym temacie. Chodzi m.in. o kwestie kosztów związanych z przeniesieniem maszyny wyciągowej.

- Wszyscy liczymy, że uda się tutaj dojść do porozumienia i te symbole funkcjonowania kopalni w mieście pozostaną. Jest to szczególnie ważne dla osób, które były przez lata związane z górnictwem jak i dla samego dziedzictwa historycznego i przemysłowego Piekar Śląskich - dodaje Łukasz Ściebiorowski.

Przypomnijmy, że w 2015 roku KWK Piekary została włączona w struktury Węglokoksu Kraj i połączona z KWK Bobrek w Bytomiu w jeden zakład - KWK „Bobrek-Piekary”. Wcześniej kilkukrotnie przeznaczana była do likwidacji. Przez ostatnie lata wydobywano tu węgiel z filara ochronnego szybów głównych byłej kopalni Andaluzja. Jednakże to złoże zostało całkowicie wyeksploatowane.

Decyzję o zaprzestaniu wydobycia w piekarskiej kopalni podjęto ostatecznie na początku listopada 2019 roku. Głównym powodem był brak węgla, którego wydobycie byłoby możliwe oraz ekonomicznie opłacalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto