Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba pożarów sadzy. Jak im zapobiegać - radzi sztumski strażak! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Mł. kpt. Piotr Spiżewski
Mł. kpt. Piotr Spiżewski PSP Sztum
Sezon grzewczy dla sztumskich (i nie tylko) strażaków oznacza rosnącą liczbę interwencji przy pożarach sadzy. Pożary w przewodach kominowych to teraz główny powód ich akcji. I tak będzie aż do wiosny!

- Od początku sezonu grzewczego, 1 października, do 15 grudnia odnotowaliśmy 13 tego typu zdarzeń na terenie powiatu sztumskiego - mówi mł. kpt. Piotr Spiżewski, specjalista z Wydziału Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie.

W poszczególnych gminach sytuacja przedstawia się następująco: w Sztumie doszło do 2 interwencji, tyle samo było ich w Mikołajkach Pomorskich i w Starym Targu. W Starym Dzierzgoniu strażacy interweniowali w związku z płonącą sadzą trzy razy, a w Dzierzgoniu (gmina ta jest niechlubnym rekordzistą) - cztery.

Najczęstszą przyczyną pożaru sadzy jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych.

- Aby uniknąć tego typu zdarzeń przede wszystkim należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często zaniedbują ten obowiązek, przez co sadzę osiadają w kominie i stopniowo zatykają go. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów już może stać się przyczyną pożaru - mówi sztumski strażak.

Jak dodaje, trzeba również dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca czy kominka.

- Wystarczy bowiem zaledwie kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziło się dość smoły i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze “przepalenie” spowodowało pożar komina - ostrzega mł. kpt. Piotr Spiżewski.

Pożarnik radzi także dokonywać systematycznych przeglądów kominów.

- Przegląd komina warto zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Oczywiście musi zrobić go uprawniona do tego osoba – kominiarz. Przypominamy, że zgodnie z prawem przegląd kominiarski wymagany jest minimum raz w roku, a w domach, gdzie piec opalany jest drewnem lub węglem – raz na trzy miesiące, zaś przy piecach zasilanych paliwem płynnym lub gazowym – raz na pół roku - informuje nasz rozmówca.

Mł. kpt Piotr Spiżewski apeluje też o wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych i zadbanie o sprawny system wentylacyjny.

Strażak mówi: - Bardzo wiele osób ze względu na obawę wychłodzenia mieszkania nie wietrzy go należycie, co może być przyczyna gromadzenia się wilgoci i nieświeżego zapachu. Bezwzględnym warunkiem prawidłowej wymiany powietrza w mieszkaniu jest sprawna wentylacja, dlatego nie zakrywajmy kratek wentylacyjnych, wietrzmy krótko ale intensywnie otwierając okna przy zakręconych grzejnikach.

- Pamiętajmy również by posiadać w mieszkaniu przynajmniej jeden czujnik czadu/dymu/gazu zależnie od pieca i paliwa jakim opalamy nasze domy - dodaje.

My przyłączamy się do jego apelu i namawiamy do tego innych!

I na ostatek dobra informacja. Ochotnicza Straż Pożarna w Dzierzgoniu wzbogaciła się ostatnio o lancę gaśniczą przeznaczoną do gaszenia pożarów przewodów kominowych. Jak informują druhowie, sprzęt udało się zakupić dzięki bankowi Spółdzielczemu w Sztumie i środkom własnym jednostki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto