MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie specjalne

Anna Dziedzic
Sierżant sztabowy Grzegorz Dolatowski i starszy sierżant Robert Pałka z drogówki codziennie patrolują miasto oplem astrą, na który połowę pieniędzy dała gmina.
Sierżant sztabowy Grzegorz Dolatowski i starszy sierżant Robert Pałka z drogówki codziennie patrolują miasto oplem astrą, na który połowę pieniędzy dała gmina.
Po raz pierwszy chyba w historii piekarska Komenda Miejska Policji ma problem z pieniędzmi, które chce jej przekazać gmina. Od ubiegłego roku bowiem policja może być wspomagana finansowo, między innymi przez samorządy ...

Po raz pierwszy chyba w historii piekarska Komenda Miejska Policji ma problem z pieniędzmi, które chce jej przekazać gmina. Od ubiegłego roku bowiem policja może być wspomagana finansowo, między innymi przez samorządy lokalne, banki, ubezpieczalnie. Pieniądze od sponsorów to inaczej "środki specjalne". Do wpłaty środków specjalnych jest specjalne konto, którym dysponuje komendant wojewódzki. Nie w tym jednak problem.

- Od tego roku, mocą ustawy budżetowej, od środków specjalnych musimy odprowadzić do Skarbu Państwa czterdzieści procent tych pieniędzy. Różnica jest dla nas odczuwalna, bo jeszcze w ubiegłym roku od tych środków odprowadzaliśmy tylko pięć procent - mówi młodszy inspektor Włodzimierz Jagusiak, komendant piekarskiej policji.

Jak twierdzi komendant, w tym roku władze miasta zaplanowały przekazać policji około 90 tysięcy złotych. - Kupilibyśmy za to nowy radiowóz, a resztę przeznaczylibyśmy na przykład na modernizację niektórych pomieszczeń komendy. Niestety, już teraz wiadomo, że z tej sumy będziemy musieli odliczyć około trzydziestu sześciu tysięcy - żałuje Jagusiak.

W ubiegłym roku, dzięki pomocy gminy, udało się kupić nowy radiowóz, opla astrę. Gmina dołożyła do niego połowę, czyli około 25 tysięcy. Resztę dała Komenda Główna Policji.
Na razie nie wiadomo, czy można jakoś wybrnąć z tej nieco dziwnej sytuacji. Pieniądze na utrzymanie policji daje bowiem Skarb Państwa. Niestety, Skarb Państwa także policji dodatkowe pieniądze odbiera.

W dużo lepszej sytuacji są strażacy. Oni nie podlegają pod ustawę o policji. Od tego co dostaną, na przykład od gminy, nie muszą oddawać nic do Skarbu Państwa. W tym roku byłaby to dla piekarskiej Państwowej Straży Pożarnej spora sumka, bo gmina planuje dofinansować zakup specjalnego podnośnika, umożliwiającego gaszenie pożarów nawet w ponaddwunastopiętrowych budynkach. Z budżetu gminy przeznaczono na ten cel 231 tysięcy złotych. Cały podnośnik kosztuje około miliona. Resztę dołoży Komenda Główna PSP.


Ustawa budżetowa na rok 2004

Art. 45.

1. Ze środków specjalnych gromadzonych na podstawie odrębnych ustaw przez państwowe jednostki budżetowe (...) dokonuje się wpłaty do budżetu państwa w wysokości 40 procent planowanych wpływów.

2. Wpłaty, o których mowa w ust. 1, są przekazywane do budżetu państwa w częściach co kwartał, w wysokości 25 procent wpłat w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału, a za czwarty kwartał - w terminie do dnia 20 grudnia 2004 r.(...)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto