Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architektura modernistyczna Piekar Śląskich ratowana przez wykładowcę z... Bejrutu

Małgorzata Węgiel
Architektura modernistyczna na Śląsku ma się tak samo jak moderna w Libanie. Źle. Stanem architektury, a konkretnie realizacjami projektów Karola Schayera - współtwórcy katowickiego modernizmu - zainteresował się architekt z Bejrutu, dr George Arbid.

Architektura modernistyczna na Śląsku ma się tak samo jak moderna w Libanie. Źle. Stanem architektury, a konkretnie realizacjami projektów Karola Schayera - współtwórcy katowickiego modernizmu - zainteresował się architekt z Bejrutu, dr George Arbid. Arbid, który kończy właśnie książkę "Karol Schayer, a Pole in Beirut", poprosił o kilka informacji na temat budynku liceum ogólnokształcącego w Piekarach Śl. radnego miejskiego i zaniepokoił się nowym wyglądem zabytku.
- Po termomodernizacji budynek liceum ogólnokształcącego projektu Karola Schayera z 1932 roku całkowicie stracił większość jego najbardziej charakterystycznych i wartościowych cech: proporcje i płaską elewację z płytko posadowionymi oknami - mówi Tomasz Flodrowski, radny z Piekar.

Budynek liceum został na początku tego roku wyremontowany częściowo za pieniądze unijne w ramach projektu gminy "Niskoenergetyczne budynki użyteczności publicznej". Wymienione zostały drewniane okna na okna PCV, a elewacja została ocieplona styropianem. Całość kosztowała 3,4 mln zł.

- Urząd konserwatora zabytków to listek figowy na ciele władzy - komentuje prof. Irma Kozina z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. - W krajach biednych, w tym także w Polsce, po prostu nie dba się o zabytki. Zawsze ważniejsze od dziedzictwa kulturowego są plany władz i inwestorów. Termomodernizacja to prawdziwa plaga budynków modernistycznych. Na Śląsku najciekawsze realizacje architektów moderny giną pod płatami styropianu. Tak jest także z częścią zabytków, które znalazły się na katowickim Szlaku Moderny - mówi Kozina, która ubolewa, że wciąż przy docieplaniu zabytkowych budynków, zamiast farb termoizolacyjnych, stosuje się tani styropian zniekształcający bryłę budowli.

I tak podobny los co budynek liceum w Piekarach spotkał m.in. kamienicę przy ul. Dworcowej 13 w Katowicach. Swój dawny wygląd, zabytkowe poręcze i płaskorzeźbę orła, stracił na skutek remontów katowicki Gmach Urzędów Niezespolonych.

Rozmowa z dr. Georgem Arbidem, architektem z Libanu

Zajmuje się pan architekturą Karola Schayera. Ile budynków na Śląsku zaprojektował Schayer?
Jest ich około 40. Ponadto Schayer przyczynił się do powstania projektów sygnowanych nazwiskami innych architektów moderny. Jego budynki przy Korfantego 60, PCK 6, Dąbrowskiego 24, Reymonta 6, Rymera 8, Mielęckiego 10 i oraz zniszczone Muzeum Śląskie mogłyby znaleźć się na katowickim Szlaku Moderny.

Jak dba się o architekturę modernistyczną na Śląsku, a jak w Libanie?
Odwiedziłem Polskę kilkakrotnie w latach 1999-2010. Zauważam rosnące zainteresowanie architekturą międzywojennego modernizmu. Niektóre budynki zostały dobrze odrestaurowane, np. budynek Bronisława Radowskiego przy ul. Korfantego 60 w Katowicach. Niestety, w wielu przypadkach izolacja styropianem zniszczyła zabytki. W Libanie modernistyczne budynki nie są chronione. Dlatego wiele cennych projektów Schayera legło w gruzach, np. Hotel Carlton i Villa Ibrahim Arab. Wiele jest zmienionych. Not. M. Węgiel

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto