Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka digitalizuje swoje zbiory. Jest mnóstwo zdjęć historycznych naszego miasta GALERIA

PSZ
Fot. zbiory MBP w Piekarach
Miejska Biblioteka Publiczna zdigitalizowała kilka tysięcy zdjęć, jakie znajdowało się w archiwach. Digitalizowane są również najcenniejsze książki. Część z nich można już oglądać na stronie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

W 1991 roku swoją działalność zakończyło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Piekarskiej, które pozostawiło po sobie sporo materiałów, w tym fotografii i książek dotyczących, czy też upamiętniających historię naszego miasta. Dwa lata później w Miejskiej Bibliotece Publicznej powstała Izba Regionalna, gdzie te zbiory trafiły pod opiekę Andrzeja Kołodziejczyka, który nie dość, że opiekował się nimi, to pozyskiwał kolejne perełki związane z historią Piekar. Teraz część tych zbiorów jest digitalizowana i publikowana na stronach internetowych Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

- Pracujemy w dwuosobowym zespole. Jedna zajmuje się samym skanowaniem, a druga wprowadza dane do ŚBC - mówi Łukasz Żywulski z MBP w Piekarach, który pracuje nad digitalizacją zbiorów wraz z Justyną Kańtoch.

Jednym z białych kruków, jakie znajdowały się w piekarskiej bibliotece, a które trafiły już do sieci, jest Złota Księga, która została założona z okazji budowy Kopca Wyzwolenia. Na 134 kartach kroniki (jej digitalizacja trwała... godzinę) znajdują się odręczne zapisy osób pracujących przy jego sypaniu. Znajdziemy tam m.in. wpisy Wojciecha Korfantego i członków jego rodziny, księdza Emila Szramka, piekarskiego poety Maksymiliana Jasionowskiego, ppłk. Kazimierza Florka, członkiń Towarzystwa Polek, uczniów Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, terenowych oddziałów Związku Powstańców Śląskich, pracowników starostwa powiatowego w Świętochło-wicach, Komisariatu II Policji Województwa Śląskiego w Katowicach, a nawet amerykańskiej ekipy filmowej. To nie jedyna cenna pamiątka świadcząca o historii Piekar. W zbiorach, znajdują się m.in. Pamiętnik Związku Powstańców Wielkie Piekary z 1931 roku czy Protokólarz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Szarleku z 1919 roku, które również trafią do sieci.

- Na początku jednak zaczynaliśmy od zdjęć, bo to one są najczęściej tym, co ludzie najbardziej chcą oglądać, a co najlepiej pokazuje historię naszego miasta - mówi Żywulski dodając, że w zbiorach biblioteki znajduje się kilka tysięcy fotografii, które w większości zostały już zdigitalizowane.

Praktycznie wszystkie książki, pamiętniki czy np. kroniki szkolne, zostały już skatalogowane.

- Z chęcią byśmy też je opracowali, gdybyśmy mieli więcej czasu. Na początek zabieramy się więc za wybrane tematy. W ubiegłym roku analizowaliśmy życie i działalność Teodora Heneczka, którego dwa druki są w naszych zbiorach, a które też będą digitalizowane - mówi Żywulski.

Piekarskie zbiory możemy oglądać już teraz na stronie internetowej sbc.org.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto