18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chóry w Piekarach Śląskich: Jest ich aż osiem!

Agnieszka Strzelczyk
Piekary Śląskie są znane z ponad stuletniej tradycji chóralnej. Niemalże w każdej dzielnicy istnieje chór,który ma długą historię i poważny dorobek artystyczny.

Chór Święta Cecylia jest związany z bazyliką
Przedstawianie tych chórów zaczniemy od najstarszego, liczącego 104 lata. Mówimy o Chórze Świętej Cecylii,działającym przy piekarskiej bazylice.Jest kilka wersji historii powstania Chóru Kościelnego Św.
Cecylii.

Pierwsza podaje, że początki działalności chóru utożsamiane są z konsekracją kościoła NMP i św. Bartłomieja w 1849 roku. Z historii budowy kościoła w niemieckich Piekarach dowiadujemy się, że
chór śpiewał podczas uroczystości koronacyjnych.

Druga wersja opiera się na twierdzeniu byłego prezesa, śp. Karola Ciska, iż początek chóru datowany jest na 1885 r. Wersja trzecia mówi,że datę początku nieprzerwanej działalności chóru określa się w oparciu o źródła od przełomu lat 1907/1908. Zaś wersja czwarta twierdzi,że za czasów organisty R. Krauzego na przełomie lat 1918/1919 utworzył się chór składający z około 30 osób, działający w oparciu o statut.

Założycielami tego chóru byli między innymi: Wawrzyniec Hajda, zwany „śląskim Wernyhorą”,Franciszek Gracek, Karol Cisek, bracia Czempielowie, Maksymilian Jasionowski(poeta)i inni. Chór ten działał równolegle z chórem niemieckim,śpiewając jednak -z powodu ówczesnej sytuacji politycznej – po łacinie. W 1921
roku chór niemiecki przestał istnieć, a większość członków przeszła do chóru polskiego.
W tym czasie protektorami chóru byli: ks. Piotr Bujara i ks.Franciszek Szulc, a dyrygentem–R.Krauze.

Chór Halka prosto z Kozłowej Góry
Kolejny piekarski chór odnoszący sukcesy także poza granicami naszego kraju to Halka, która powstała 11listopada 1911 roku z inspiracji Franciszka Zająca.W1949r.przy chórze utworzono sekcję taneczną i kapelę
ludową, a chór przekształcił się w zespół pieśni i tańca.

– Marzy nam się powrót do dawnego charakteru chóru,który niegdyś był znany jako zespół pieśni i tańca – zdradza Joanna Naczyńska, prezes Halki.Do chóru należą przede wszystkim piekarzanie.

Najmłodszy śpiewak ma 17,najstarszy – 75lat. Ich płaszczyzną porozumienia staje się muzyka. Tradycja śpiewacza przekazywana jest tutaj z dziada pradziada.– Już nie potrafię zliczyć, ilu członków mojej rodziny śpiewało w Halce.Właśnie na próbach chóru poznało się wiele małżeństw, a owocem ich miłości jesteśmy my–uśmiecha się Naczyńska.–Nawet rodzice naszej byłej dyrygentki Aleksandry Poniszowskiej zakochali się
w sobie śpiewając w Halce – zaznacza. Chór uczestniczy w uroczystościach państwowych, kościelny chora z innych imprezach odbywających się na terenie Piekar Śląskich, województwa śląskiego,w kraju i zagranicami Polski.Chór koncertował 29 razy podczas 13 wyjazdów poza granice naszego kraju.

Na większości z nich zostały nawiązane przyjacielskie kontakty z innymi chórami.Były to koncerty w Holandii, w Czechach, na Węgrzech, we Francji, w Niemczech,w Austrii oraz w Belgii.W sierpniu tego roku chór Halka przebywał we Włoszech,gdzie koncertował wraz zaprzyjaźnionym włoskim chórem.Halka to duma kozłowogórzan.

Chór Polonia Harmonia z Brzozowic-Kamienia
Śląski chór górniczy Polonia Harmonia jest amatorskim chórem mieszanym, który powstał w 1912 roku.Obecnie zrzesza 55 osób różnych zawodów.

Repertuar chóru obejmuje kilkadziesiąt kompozycji zarówno muzyki dawnej i współczesnej, jak i sakralnej, autorstwa kompozytorów polskich i obcych. Mało kto wie, że początkowo chór nazywał się Polonia.

–Chóry połączyły się dopiero po rozpadzie chóru Harmonia z sąsiedniego Kamienia–wyjaśnia Eugeniusz Dembiński, prezes chóru. – Po nieuniknionym połączeniu chóry przyjęły nazwę Polonia Harmonia – dodaje Dembiński.Kilka tygodni temu chór świętował jubileusz 100-lecia działalności, z okazji którego odbyłsię uroczysty koncert.

Chór Dąbrówka jest z Dąbrówki Wielkiej
Chór Dąbrówka, działający w Dąbrówce Wielkiej,został założony jako Towarzystwo Śpiewacze im.Dąbrówki12listopada 1911 r. Zespół występuje w śląskich strojach ludowych z repertuarem religijnymi świeckim.

O wysokim poziomie chóru świadczy fakt, że artyści występują w wielkich miastach Polski
i Europy. Ponadto chór im. Dąbrówki bierze czynny udział w uświetnianiu uroczystości
kościelnych, zwłaszcza świąt.

Największym powodzeniem cieszy się koncert kolęd.Miłośnicy chóru przychodzą na występy całymi rodzinami.

Chór Święta Barbara z Brzozowic-Kamienia
Brzozowice-Kamień też mają swoją dumę śpiewaczą. Chór Święta Barbara, działający przy parafii świętego Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu, Powstał w 1977roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza,ks.Eugeniusza Górnika. Nazwę chór zawdzięcza temu, że większość chórzystów była związana z górnictwem, a patronką górników jest św. Barbara.

Obecnie chór liczy około 30 członków. Działa przy parafii, chórzyści biorą udział w licznych uroczystościach kościelnych,jak msze święte,nabożeństwa różańcowe, majowe, uroczystość Bożego Ciała, nabożeństwa bożonarodzeniowe i wielkopostne.

Poza tym chór uczestniczy w koncertach organizowanych przez okręg piekarski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.Sala jest wypełniona po brzegi.

Chór kobiecy -Piekarskie Klachule z Szarleja
Piekarskie Klachule to zespół, w którym większość stanowią kobiety.Grupa powstała w 1982 roku z inicjatywy Marii Kopeć na bazie Klubu Seniora Związku Emerytów i Rencistów z siedzibą w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.

W ciągu 30 lat istnienia chór dał ponad 500 koncertów. Zespół występował także poza granicami Polski (Lucerna, Paryż, Watykan,Wiedeń, Kahlenberg, Mariazell,Bratysława,Sankt Petersburg).

Od 1993 roku uczestniczy w Międzynarodowych Konferencjach Tańca Współczesnego i Festiwalach Sztuki
Tanecznej. Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i wojewódzkich nagród i wyróżnień.Klachule radzą sobie znakomicie.

Chór Brzeziny z Brzezin Śląskich
Chór mieszany Brzeziny powstał na początku grudnia 2009 roku. Obecnie liczy 23 chórzystów. Podczas Przeglądu Chórów Piekarskich w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich chór
po raz pierwszy wystąpił przed publicznością.

W Piekarach występują uczniowie.
W Piekarach działa jeszcze jeden chór,który różni się od pozostałych.Mowa tutaj o zespole dziecięco-młodzieżowym Piekarzanki, który powstał w 1998 roku. Zespół tworzą uczniowie piekarskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów.

Piekarzanki mają na swoim koncie spore osiągnięci,m.in.liczne wyróżnienia w prestiżowych festiwalach i przeglądach piosenki i tańca w Boguszowicach, Chorzowie i Zebrzydowicach.

Pamiętacie Piccolo?
Wiosną 2002 r. dyrygentka chóru Halka, Aleksandra Poniszowska, z inicjatywy ks.proboszcza Waleriana Tronta założyła dziecięco-młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny, działający przy parafii w Kozłowej Górze.Do zespołu należało ponad 70 osób. Były to dzieci i młodzież szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Kozłowej Góry i okolic.Chórek zakończył działalnośćw2005 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto