Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrówka Wielka: Otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej

Sylwia Turzańska
W ubiegły czwartek do DDK w Dąbrówce przyszło wiele osób, które chciałyby pracować z niepełnosprawnymi dziećmi.
W ubiegły czwartek do DDK w Dąbrówce przyszło wiele osób, które chciałyby pracować z niepełnosprawnymi dziećmi.
Znana jest już oficjalna data otwarcia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrówce Wielkiej. Wstęga zostanie uroczyście przecięta 29 września, a 1 października warsztaty oficjalnie zainaugurują swoją działalność.

Znana jest już oficjalna data otwarcia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrówce Wielkiej. Wstęga zostanie uroczyście przecięta 29 września, a 1 października warsztaty oficjalnie zainaugurują swoją działalność. Informacje na temat rozpoczęcia Warsztatów Terapii Zajęciowej zostały przekazane na spotkaniu, które odbyło się w ubiegły czwartek w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej. Na to spotkanie przyszło około stu osób. Pojawili się zarówno rodzice, którzy już stracili nadzieję, że placówka powstanie, jak i osoby, które marzą o pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

- Będziemy potrzebować do pracy fachowców o wielkim sercu dla dzieci niepełnosprawnych. Jeśli ktoś nie potrafi matkować i ojcować, nie znajdzie u nas pracy. Nie wiemy, kto będzie pracować i nie ma mowy o żadnym klanie - zapewniła radna Gabriela Kossakowska, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Piekarach.

Gdzie się zgłosić?

Rychłe powstanie warsztatów to najważniejsza wiadomość dla niepełnosprawnych intelektualnie, którzy na ich otwarcie czekają już... ponad 20 lat. Równie ważna jest to jednak informacja dla pedagogów, którzy mogą liczyć na pracę w warsztatach. Jeszcze tylko dzisiaj mogą składać podania o pracę i listy motywacyjne w NZOZ "Agawa" przy ul. Jana Pawła II 49. Dyżuruje tam Adelajda Nowak, wiceprzewodnicząca PSOUU.

Podania są składane od poniedziałku, a zainteresowanie pracą jest ogromne. W poniedziałek rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne. Będą je przeprowadzać od godz. 18.00, także w "Agawie", przedstawiciele zarządu stowarzyszenia, czyli Regina Galiczek (przewodnicząca), Adelajda Nowak i Gabriela Kossakowska (wiceprzewodniczące), Małgorzata Mateja (skarbnik), Urszula Brzęczek (sekretarz) oraz jeden z wyznaczonych urzędników.

Kto ma szansę?

Wiadomo, że w warsztatach terapii zajęciowej znajdzie się miejsce dla 70 niepełnosprawnych, którzy ukończyli 16 rok życia. W okazałym budynku przy ul. Przyjaźni 48, gdzie będzie mieścić się siedziba stowarzyszenia, docelowo powstanie aż 15 pracowni. Będą to pracownie m.in. ogrodniczo-bukieciarska, krawiecka, majsterkowania, gospodarstwa domowego, ceramiczna, tkacko-dziewiarska, poligraficzna, plastyczna, komputerowa, podtrzymywania umiejętności szkolnych.

Jest więc miejsce dla 15 pedagogów, którzy ukończyli oligofrenopedagogikę i będą potrafili poprowadzić określoną pracownię. Zostanie utworzony także etat dla psychologa, rehabilitanta, sekretarki, księgowej i sprzątaczki. Dyrektorką warsztatów prawdopodobnie zostanie pediatra Violetta Rudnicka-Tynior, koordynator z ramienia prezydenta ds. tworzących się WTZ.

- Będziemy zwracali uwagę na wykształcenie kierunkowe, ale przede wszystkim na posiadane doświadczenie. Praca w warsztatach terapii zajęciowej nie jest łatwa i nie każdy pedagog ma odpowiednie predyspozycje, by pracować właśnie w takim miejscu. Dlatego będziemy zwracali uwagę także na osobowość kandydata, na to, czy jest po prostu ciepłym człowiekiem, jaką ma wizję swojej pracy i ile wykazuje inwencji - podkreśla Adelajda Nowak, wiceprzewodnicząca PSOUU.

Uczestnicy czwartkowego spotkania nie kryli nadziei, że pracę zdobędą. Grażyna Kralkowska-Kaczmarek na spotkanie przyjechała aż z Psar. Ukończyła pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą. Potrafi haftować, szyć, a także robić wspaniałą kolorową biżuterię, za pomocą szydełka i kordonka. - Oczywiście, że chciałabym pracować - nie ukrywa. Podobnie zresztą jak jej koleżanka Manika Jangrot, która mogłaby z powodzeniem poprowadzić pracownię ceramiki. - Ukończyłam Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Wrocławiu i kierunek ceramika. To jedyny taki kierunek w kraju. Poza tym bardzo lubię pracę z dziećmi - dodaje.

Pierwsi piekarzanie

Przyszli także piekarzanie. - Ukończyłam pedagogikę i szukam pracy. A na tej zależy mi szczególnie. Na rynku pracy jest bardzo ciężko - nie ukrywała Ania (nazwisko do wiadomości redakcji).

Dla piekarzan mamy akurat dobrą wiadomość. - Będziemy preferować osoby, które mieszkają w naszym mieście.

Uważamy, że w pierwszej kolejności powinniśmy zatrudniać mieszkańców Piekar Śląskich - stwierdziła Adelajda Nowak.

Dla kogo warsztaty?

W warsztatach mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które mają orzeczenie o stopniu inwalidztwa ze wskazaniem warsztatów terapii zajęciowej. Są to osoby niepełnosprawne ruchowo i upośledzone umysłowo. Pojawiły się także plany, by w siedzibie WTZ został utworzony hostel, miejsce interwencji kryzysowej, a z czasem Centrum Kształcenia Zawodowego dla dzieci niepełnosprawnych.

Kompleksowy remont

Budynek przy ul. Przyjaźni 48, gdzie mieścić się będzie siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej, przechodzi właśnie generalny remont. Został rozpoczęty od naprawy dachu, kominów i okien. Wykonano już instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i kotłownię gazową. Obecnie odnawiana jest elewacja i kończą się prace związane z wymianą dachu. W środku należy jeszcze pomalować ściany, wykonać posadzki, a także wykończyć szyb windowy. Remont pochłonie około 1 mln 500 tys. zł. Około 530 tys. zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a kolejne pół miliona złotych pochodzi z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę pokryje budżet miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto