MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Długi weekend czerwcowy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Redakcja
GDDKiA
Większy ruch, zmienne warunki pogodowe, pośpiech – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze w trakcie zbliżającego się długiego weekendu? O najważniejszych zasadach brd i działaniach Inspekcji Transportu Drogowego, mówili w trakcie briefingu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Każdy dłuższy weekend to większy ruch na drogach, szczególnie tych, które prowadzą do miejscowości turystycznych.

Wzmożony ruch na drogach niestety bardzo często przekłada się na zwiększoną liczbę wypadków. Dlatego inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzić na wytypowanych odcinkach dróg kontrole m.in. ciężkiego transportu. Sprawdzana będzie trzeźwość kierujących, czas ich pracy oraz stan techniczny pojazdów. Inspektorzy będą również weryfikować, czy przestrzegane są ograniczenia w ruchu dla niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton – mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Kierowcy powinni przygotować się do wyjazdu. Warto zaplanować trasę, uwzględnić natężenie ruchu i warunki atmosferyczne.

Na bezpieczeństwo na drodze wpływa szereg czynników, również nasze przygotowanie do drogi, dlatego pamiętajmy o tym, aby z wyprzedzeniem zaplanować przerwy w trasie. Zmęczenie i znużenie są wrogiem nawet najlepszego kierowcy. Sprawdźmy też przed wyjazdem nasz samochód i jego wyposażenie, nie zapomnijmy o przeglądzie świateł i odpowiednim ogumieniu. Zachowajmy ostrożność, kierujmy się rozwagą, stosujmy obowiązujące zasady i przepisy. Na drodze nie ma miejsca na brawurę– podkreślał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bezpieczna prędkość

Pół tysiąca urządzeń pracujących w systemie CANARD będzie sprawdzać, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Stacjonarne kontrole uzupełnią kontrole mobilne. Patrole ITD pojawią się w najbardziej niebezpiecznych miejscach.

W tym roku system CANARD zarejestrował blisko 446 tys. przypadków przekroczenia prędkości. To o ponad 350 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To pozytywna informacja, ale niestety wciąż mamy do czynienia z przypadkami brawury i braku szacunku do własnego życia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w tym szczególnym okresie, kiedy na długi weekend będą wyjeżdżały całe rodziny, apelujemy o rozwagę. Nie spieszmy się. Zdejmijmy nogę z gazu. Dostosujmy prędkość do warunków ruchu. Prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn tragicznych wypadków – apelował Alvin Gajadhur, Szef ITD.
W czasie ubiegłorocznego długiego czerwcowego weekendu system CANARD zarejestrował ponad 21,5 tys. przekroczeń prędkości. Kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość średnio o 27 km/h więcej niż pozwalały przepisy. Niechlubny rekordzista jadąc autostradą A1, przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, miał na liczniku 170 km/h.

Ograniczenia w ruchu – kogo i kiedy obowiązują?

Ograniczenia w ruchu, dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, będą obowiązywać na polskich drogach w określonych godzinach 15 i 16 czerwca.
•15 czerwca w godz. 18:00–22:00,
•16 czerwca w godz. 8:00–22:00.
Zakaz poruszania się po drogach we wskazanych godzinach nie dotyczy m.in. autobusów oraz niektórych kategorii pojazdów, np. biorących udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych, usuwaniu awarii oraz używanych:
•do przewozu lekarstw i środków medycznych,
•dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych,
•do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych,
•do przewozu żywych zwierząt,
•do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej, stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
•w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym,
•przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu.

Zakazy nie obejmują również:

•pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
•pojazdów wolnobieżnych używanych do prac rolnych i ciągników rolniczych.
Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do wprowadzonych ograniczeń w ruchu, został wskazany w rozporządzeniu Ministra Transportu.
Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 ton dmc, kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł. Również na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara finansowa – 1000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Długi weekend czerwcowy. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - Portal i.pl

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto