Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze policji z Piekar Śląskich ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy oraz korzystanie z urządzenia AED

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Policjanci z Piekar Śląskich ćwiczyli udzielenia pierwszej pomocy oraz korzystania z urządzenia AED
Policjanci z Piekar Śląskich ćwiczyli udzielenia pierwszej pomocy oraz korzystania z urządzenia AED Piekary Śląskie
Policjanci z Piekar Śląskich ćwiczyli udzielenia pierwszej pomocy oraz korzystania z urządzenia AED. Od 2021 roku defibrylatory dostępne są we wszystkich komendach w województwie.

Pierwsza pomoc to szybkie zorganizowane działanie prowadzone przez osobę lub osoby, które pierwsze znajdują się na miejscu wypadku. Niejednokrotnie szybka reakcja oraz działanie może uratować ludzkie życie.

Szkolenie pierwsze pomocy

Dzięki współpracy z piekarskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym policjanci mieli okazje po raz kolejny poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Prawidłowo wykonany masaż serca zwiększa szanse na przeżycie do 50%. To pokazuje, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem karetki. Jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy zaleca się wykorzystanie AED, czyli urządzenie do udzielania pomocy osobie, która jest nieprzytomna i nie oddycha. Defibrylator zwiększa szanse przeżycia. AED w połączeniu z uciskaniem klatki piersiowej w ciągu 3 do 5 minut, zwiększa przeżywalność nawet w 70% przypadków.

W Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich urządzenie nie przypadkowo zostało umieszczone na parterze budynku komendy w pobliżu pomieszczenia służby dyżurnej – miejsca obsługi interesantów. To tutaj policjanci pełnią służbę przez całą dobę, dlatego w przypadku gdy na terenie jednostki Policji lub w jej pobliżu dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, AED będzie łatwo dostępne.

Zobacz zdjęcia z ćwiczeń

Defibrylatory we wszystkich komendach na śląsku

Wyposażając w 2021 roku wszystkie komendy miejskie i powiatowe garnizonu śląskiego w defibrylatory, śląscy policjanci realizują rekomendacje w zakresie Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji (Public Access Defibrillation Program). Są to działania mające na celu zwiększenie dostępności AED w miejscach publicznych. Takie rozmieszczenie urządzeń wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa interesantów przebywających w komendach, ale również pracowników cywilnych i policjantów pełniących w nich służbę. Im większa ilość defibrylatorów w przestrzeni publicznej, tym mniej dramatycznych akcji ratunkowych zakończonych niepowodzeniem.

Zakup urządzeń to wynik inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego oraz współpracy Wydziału Zaopatrzenia i Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Środki na zakup defibrylatorów zostały pozyskane z Funduszu Prewencyjnego PZU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto