Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Piekarach Śląskich powinna stanąć rzeźba Wawrzyńca Hajdy? [SONDA]

Małgorzata Węgiel
Przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 5, na placu przy ul. Karola Miarki, w parku na skrzyżowaniu ul. Bytomskiej i Gen. Ziętka, przed Miejskim Domem Kultury, albo siedzibą SKOK przy ul. Pod Lipami, a może przy Urzędzie Miasta? Trwają ustalenia dotyczące lokalizacji rzeźby Wawrzyńca Hajdy - górnika, poety i społecznika rodem z Piekar Śląskich. Postument z brązu przedstawiający Śląskiego Wernyhorę, autorstwa Jacka Kicińskiego - artysty rzeźbiarza (spod którego dłuta wyszedł m.in. chorzowski pomnik upamiętniający Mirka Bregułę - lidera zespołu Universe), fundują kopalniana "Solidarność" z Piekar oraz darczyńcy .

- Na pomysł upamiętnienia postaci Wawrzyńca Hajdy wpadliśmy dwa lata temu, podczas konferencji naukowej w I Liceum Ogólnokształcącym w Piekarach Śląskich - mówi Mieczysław Jagiełło z "Solidarności" Zakładu Górniczego "Piekary". - Człowiek, który był nauczycielem, społecznikiem, górnikiem i wielkim patriotą,
walczącym o wolną Polskę dziś jest praktycznie nieznany w naszym mieście - twierdzi Jagiełło. Górnicy z "Solidarności" postanowili więc postawić Hajdzie pomnik, który będzie przypominał, że w Piekarach Śląskich żyła na przełomie XIX i XX wieku tak wybitna postać. Artystę, który stworzył rzeźbę znaleźli na Śląsku, niedaleko Piekar. Pieniądze na postument - ok. 100 tys. zł w dalszym ciągu zbierają. W kwietniu przedstawili swój projekt prezydentowi. Problem pojawił się dopiero, kiedy górnicy postanowili postument Hajdy postawić w godnym i widocznym miejscu - np. przed Urzędem Miasta. Propozycja postawienia przed magistratem wartościowego dzieła sztuki, nie spotkała się z wielkim aplauzem władz.

- Propozycje dotyczące lokalizacji są różne. Przeanalizujemy je podczas spotkania z miejskim konserwatorem zabytków, architektami, urbanistami, projektantem placu przy ul. Karola Miarki, autorem rzeźby i przedstawicielami "Solidarności" - mówił prezydent podczas sesji Rady Miasta.
Jak będzie wyglądała rzeźba Wernyhory z Piekar?

- W swoim dziele starałem się oddać podobieństwo rzeźby do wizerunku utrwalonego na jedynej zachowanej fotografii przedstawiającej Wawrzyńca Hajdę. Ale nie tylko. Zależało mi też na odmalowaniu cech charakteru społecznika z Piekar Śląskich, pokazaniu portretu jego duszy - przyznaje Jacek Kiciński, artysta rzeźbiarz. Dlatego rzeźba przedstawia postać skromną - szczupłą, wręcz wychudzoną. Ostre rysy zdradzają charyzmę, prawa noga postępująca do przodu - kierunek działania. Hajda w brązie ma z ciekawością wysuniętą głowę do przodu, patrzy w dal, a w prawej ręce trzyma mocno laskę. Czujny obserwator dostrzeże, że ma do czynienia z osobą niewidomą. W lewej dłoni postać dzierży książki i luźne kartki z zapiskami - swoje wiersze i przemyślenia. Rzeźba będzie miała około 185 cm i stanie na granitowym cokole - wraz z nim będzie miała 2,5 m wysokości. Rzeźba Wawrzyńca Hajdy będzie wykonana w brązie metodą wosku traconego - metodą, która pozwala na najdoskonalsze odzwierciedlenie powierzchni odlewanej rzeźby.

Kopalniana "Solidarność" ufundowała już m.in. pomnik Jana Pawła II na Kalwarii i wizerunek Maryi w Bazylice.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto