Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Granica między Piekarami a Szarlejem. Czy wiesz, gdzie się znajdowała?

Agnieszka Strzelczyk
Szarlej był gminą przemysłową, a Piekary - rolniczą. Znajdowały się tu pokłady rud galmanu, cynku i ołowiu oraz węgla kamiennego. Na terenie dzisiejszych Piekar było 16 kopalń i hut.

Od granicy z Rozbarkiem, czyli dzisiejszym Bytomiem, do krzyża przy ulicy Pod Lipami był Szarlej, a od krzyża do Kozłowej Góry były Piekary. Podsumowując: ulica Pod Lipami i generała Ziętka była granicą między tymi dwoma gminami.
- W 1823 roku wokół Bytomia rozpoczęło się górnictwo węglowe, po krótkim czasie zainteresowanie wydobyciem przyszło na teren szarlejski - mówi Andrzej Kołodziejczyk z Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich.

Wtedy właśnie sprowadzono do Szarleja maszyny wodne i rozpoczęto pracę przy wielkiej odkrywkowej kopalni rud. - W 1863 było na terenie Szarleja było 46 domów i zamieszkiwało 900 mieszkańców - mówi Kołodziejczyk. Szarlej był wtedy podzielony na Nowy i Stary. Nowy Szarlej był folwarkiem dworu piekarskiego i należał do własności komisowej państwa Bytom-Siemianowice.

- W 1883 roku powstał plan utworzenia z należącej do Piekar Kolonii Józefka samodzielnej gminy - tłumaczy Kołodziejczyk.
Powstała także kolonia Szarlej, która należała do obszaru dworskiego Wielkie Piekary. Dzięki terenom przemysłowym, gmina ta rozwijała się bardzo szybko. - W 1893 na tych ziemiach było kilka tysięcy mieszkańców, a jej zabudowania należały do około 150 właścicieli- mówi Kołodzie-jczyk. - W większości jednak do Hugona Henkla von Donnersmarka - dodaje. W tamtych czasach Szarlej nie był samodzielna gminą, więc postanowiono usamodzielnić go i utworzyć nową polityczną gminę na wniosek Rejencji Opolskiej.

By zapewnić nowej gminie możliwość rozwijania się utworzono nową gminę z następujących części: Z obszaru dworskiego Wielkie Piekary, Z obwodu gminnego Wielkie Piekary, z obszaru dworskiego Brzozowice, z obszaru dworskiego Rozbark, z obszaru dworskiego Jurecko i z obszaru miasta Bytom. Utworzenie nowej gminy nastąpiło dekretem Królewskim z dnia 17. 09.1895 r. Dekret wszedł w życie w styczniu 1896r. Oprac. AS

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto