Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjny system Nochal ma wyniuchać smog

Paweł Szałankiewicz
Piekary Śląskie stawiają na innowacje. Po wprowadzeniu Parkanizera, czyli systemu ułatwiającego parkowanie w mieście, teraz testują Nochala - specjalne czujniki monitorujące jakość powietrza w mieście. Mieszkańcy mogą teraz w czasie rzeczywistym sprawdzać jakość powietrza w poszczególnych dzielnicach na stronie zielonepiekary.pl

Jego twórcą jest rodowity piekarzanin na co dzień mieszający w Rybniku - Andrzej Michnik. - Po raz pierwszy Nochal był testowany na stadionie lekkoatletycznym w Rybniku. Sam korzystam z tego obiektu więc chciałem sprawdzić, jakim powietrzem tam oddycham. Niestety, jego jakość była fatalna - opowiada Michnik.

Swoim urządzeniem Michnik postanowił zainteresować władze Piekar Śląskich. - System po raz pierwszy testowałem... w swoim gabinecie i się przeraziłem - opowiada Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich. - Powietrze było fatalne. Potem sprawdziliśmy to na zewnątrz i tam, co naturalne, było jeszcze gorzej.

Urządzenie na potrzeby Piekar Śląskich zaczęła wprowadzać spółka EkoPark w porozumieniu z miejskim magistratem, przy okazji wprowadzając Nochala na rynek. Urządzenia bada jakość powietrza, w tym pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5, czyli tych substancji, które odpowiadają za smog na Śląsku. Obecnie na terenie miasta jest rozmieszczonych sześć czujników, a docelowo ma być ich dziesięć. Znajdą się we wszystkich dzielnicach miasta. - Najważniejsze jest to, że mieszkańcy, dzięki stronie zielonepiekary.pl mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. My chcielibyśmy z czasem zwiększyć ilość czujników, ale na razie jesteśmy w fazie testowej - podkreśla Turzański.

A faza testowa będzie polegać na uruchomieniu dodatkowego, mobilnego czujnika, który o różnych porach będzie stawiany w poszczególnych częściach miasta by sprawdzić, gdzie warto zamontować kolejne czujniki by uzyskać jeszcze dokładniejsze wyniki.

Jak miarodajne one są? System był testowany w porównaniu ze stacją pomiaru powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która jest zamontowana w Rybniku. - I różnice w wynikach są nieznaczne co pokazuje, że Nochal daje miarodajne wyniki - mówi Michnik.

Nochal ma też pokazać władzom miasta, gdzie najbardziej jest wymagana interwencja dotycząca walki z niską emisją, która w Piekarach, jak i na całym Śląsku, jest uciążliwym problemem Ponadto da to możliwość monitorowania kto, czym pali, dzięki czemu strażnicy miejscy będą mieli łatwiejsze zadanie przy wykrywaniu trucicieli powietrza.

Zainstalowanie Nochala w Piekarach Śląskich łącznie będzie kosztować EkoPark 80 tys. zł. - A ta kwota w przypadku tego systemu instalowanego na lata, to żaden wydatek, a korzyści z niego są ogromne - zaznacza na koniec Turzański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto