MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda filiżanka dla wąsacza? Unikatowy zbiór porcelany trafił do Muzeum Śląskiego w Goerlitz koło Zgorzelca

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Muzeum w Goerlitz posiada obecnie prawdopodobnie największą na świecie kolekcję dolnośląskiej i śląskiej porcelany. Wśród zbioru są takie perełki jak filiżanka dla wąsaczy, dzbanki do kakao, zastawy z motywami karkonoskimi. Szersza publiczność będzie mogła obejrzeć zachwycającą kolekcję w lipcu. Przeczytajcie historię!

Produkcja porcelany odgrywała bardzo ważną rolę jako jedna z gałęzi przemysłu na Dolnym i Górnym Śląsku i przemieniła ten region właśnie w krainę porcelany. Prawie 50 firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych wówczas fabrykach w Niemczech. Głownie w Wałbrzychu, który jest nazywany zagłębiem porcelany, ale i w Jaworzynie Śląskiej czy Parowej koło Bolesławca.

- Porcelana z ówczesnego Śląska podbiła cały świat. Liczne fabryki nie tylko dostarczały klientom porcelanę produkowaną przemysłowo, wysokiej jakości i jednocześnie niedrogą, ale również eksportowały ją do wielu krajów europejskich - mówi dr Martin Kügler, kurator wystawy.

PAG

Jedna z największych kolekcji porcelany trafiła do Muzeum Śląskiego

Pod koniec 2021 roku Muzeum Śląskie w Goerlitz otrzymało darowizny od dwóch niemieckich rodzin. Małżeństwo Gerhard i Margret Schmidt-Stein w ciągu dziesięcioleci pracy kolekcjonerskiej stworzyli jeden z najbogatszych prywatnych zbiorów dolnośląskiej i śląskiej porcelany. W przeszłości wspierali oni kilkakrotnie Muzeum Śląskie darowiznami i pożyczkami, umożliwiając zorganizowanie kilku wystaw.

Kolekcjonerzy Schmidt-Stein zbierali liczne marki różnych producentów według kryteriów estetycznych, natomiast Adelheid Schmitz-Brodam skupiła się na marce Carl Tielsch & Co. i w ten sposób uzyskała szerokie portfolio produktów jednego producenta.

- Szacujemy, że trafiło do nas łącznie ponad 20 000 sztuk porcelany śląskiej, ale dokładną liczbę poznamy po inwentaryzacji. Muzeum Śląskie już w przeszłości było wspierane przez rodziny czy to darowiznami, czy też w formie depozytu porcelany śląskiej, która była już pokazywane szerszej publiczności podczas wystaw- opowiada Aleksander Szałapski, historyk z Muzeum Śląskiego w Goerlitz.

W przekazanej kolekcji można znaleźć prawdziwe perełki, których próżno szukać w dzisiejszych zastawach. Jedną z nich jest filiżanka dla wąsacza, która posiada specjalną nadstawkę pozwalającą pić napój bez umoczenia wąsów, które w tamtych czasach były szczególnie bujne.

PAG

- Wśród kolekcji znajdują się bardzo ciekawe elementy jak np. dzbanki do kakao, które rosły wraz z popytem na kakao. Rozwój polityki imperialnej przyczynił się do większej dostępności produktów egzotycznych, a co za tym idzie były one tańsze. Im bardziej kakao taniało, tym dzbanki były większe. Charakterystyczne dla dzbanków do tego napoju są szerokie dzióbki- mówi Jędrzej Soliński, współpracownik Muzeum Śląskiego.

Ciekawostką jest również to, że w fabryce Ohme produkowane były specjalne zastawy jak np. talerze bożonarodzeniowe z wizerunkiem Świętej Rodziny, która podąża w stronę Śnieżki. Albo sceny bożonarodzeniowe, które umieszczone zostały w scenerii karkonoskiej.

Historia śląskiej porcelany rozpoczyna się w roku 1820. Zbiór, który trafił do muzeum datuje się na XIX i XX wiek do roku 1945, kiedy doszło do zniszczenia wielu niemieckich fabryk lub rozpoczęły one produkcję pod nazwami polskimi.

Rene Pech

Wystawa już w lipcu w Muzeum Śląskim w Goerlitz

Muzeum Śląskie w Goerlitz zaprasza na dwuczęściową, dwujęzyczną wystawę „Dolny i Górny Śląsk: Kraina Porcelany” od 9 lipca tego roku do 26 lutego 2023 roku. Wernisaż wystawy Kolekcji Schmidt-Stein odbędzie się w piątek 8 lipca o godz. 19.00. Druga wystawa kolekcji Schmitz-Brodam otwarta zostanie w piątek, 9 września o godz. 19.00. Opisy do obu wystaw będą w języku niemieckim oraz polskim.

Jak wygląda filiżanka dla wąsacza? Unikatowy zbiór porcelany...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto