Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria w Piekarach Śląskich rozświetlona milionami kolorów. Mapping historyczny „Ksiądz Ficek śląski”

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Mapping pt. Ksiądz Ficek Śląski
Mapping pt. Ksiądz Ficek Śląski KOLORES (Robert Kwiatek)
W Piekarach Śląskich świętuje się 170 lat od ukończenia budowy bazyliki Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. Obchody upamiętniają księdza Jana Alojzego Ficka, który był budowniczym kościoła. W niedzielę piekarska kalwaria rozbłysnęła milionami kolorów podczas mappingu pt. "Ksiądz Ficek śląski".

Kalwaria w Piekarach Śląskich rozświetlona milionami kolorów

W niedzielę, 25 sierpnia kalwaria w Piekarach Śląskich została rozświetlona milionami kolorów. O godz. 21 fasada kościoła znajdującego się na wzgórzu kalwaryjskim zamieniła się w ogromną scenę, na której światło zatańczyło historię księdza Jana Alojzego Ficka. To w ramach pokazu mappingowego pt. "Ksiądz Ficek śląski".

Mapping pt. Ksiądz Ficek Śląski

Kalwaria w Piekarach Śląskich rozświetlona milionami kolorów...

Na 2019 rok przypada 170-lecie konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Ksiądz Ficek był budowniczym tej świątyni. Zajmował się też propagowaniem ruchów trzeźwościowych oraz krzewieniem kultury i oświaty na Górnym Śląsku. Mapping był tylko jednym z wielu wydarzeń, podczas których stowarzyszenie WRAZIDLOK przypomina postać księdza Jana Alojzego Ficka.

Historia księdza Jana Alojzego Ficka

Jan Alojzy Ficek urodził się w 1790 roku jako jedno z szesnaściorga dzieci Józefa i Marii z Pampuchów. Józef Ficek był rolnikiem i choć jego rodzina należała do ubogich, to cechowała się wielką pobożnością i zachowywała polskie tradycje narodowe. Ojciec Jana Alojzego współpracował z emisariuszami Tadeusza Kościuszki.

W wieku 17 lat Jan Alojzy wstąpił do seminarium nauczycielskiego. Później kontynuował naukę w gimnazjum i rozpoczął studia teologiczne we Wrocławiu. Z obawy przed wcieleniem do wojska podczas wojen napoleońskich przeniósł się do Krakowa i tam w 1817 roku uzyskał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Pawła Woronicza.

Do Piekar Śląskich ksiądz Ficek trafił w 1826 roku. Zaangażował się tutaj w działalność dobroczynną. Po zaangażowaniu w zwalczanie epidemii cholery nazwano go "Apostołem Śląska".

170 lat temu zakończyła się przeprowadzona przez księdza Jana Alojzego Ficka budowa kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W roku 1849 biskup wrocławski Melchior von Diepenbrock konsekrował dzisiejszą bazylikę.

W kolejnych latach ksiądz Ficek zainicjował akcję duszpasterską, której celem była walka z pijaństwem. Był orędownikiem ruchów trzeźwościowych, które przekraczały granice Górnego Śląska. Krzewił również kulturę i oświatę. Stworzył ośrodek wydawniczy, dzięki któremu w Piekarach Śląskich masowo drukowano literaturę ludową oraz modlitewniki i Żywoty świętych.

Zmarł w 1862 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto