Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. W Panteonie Górnośląskim odsłonięto tablicę na 100 lat przyłączenia Górnego Śląska do Polski

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Do tej pory Panteon Górnośląski w Katowicach odwiedziło około 2000 zwiedzających.
Do tej pory Panteon Górnośląski w Katowicach odwiedziło około 2000 zwiedzających. Marzena Bugała-Astaszow/Polska Press
Dziś po godzinie 12:00 w Panteonie Górnośląskim przy ulicy Plebiscytowej 49A w Katowicach odsłonięto tablicę „Ex Silesia Lux”, upamiętniającą stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do II RP. W swojej przemowie dyrektor ośrodka Ryszard Kopiec podkreślał znaczenie wydarzeń sprzed 100 lat dla historii ziem śląskich oraz Polski.

Odsłonięcie tablicy Ex Silesia Lux

Dziś po godzinie 12:00 w Panteonie Górnośląskim w Katowicach odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Ex Silesia Lux”. Tablica ma upamiętniać stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w 1922 roku. Umieszczono ją na wystawie w części ekspozycji poświęconej trzem powstaniom śląskim, zasłużonym dla powstań działaczom śląskim oraz XX-leciu miedzwojennemu.

- Organizatorem tej tablicy jest instytucja Ars Cameralis. Tych tablic jest na Śląsku 12, w tym jedna znalazła sobie miejsce szczęśliwe w naszym panteonie, a to dlatego, że powrót Śląska do Polski to jest główna idea panteonu górnośląskiego, to jest jeden z naszych statutowych obowiązków. Ta tablica rozpoczyna jak gdyby ten okres i jest takim naszym kamieniem węgielnym - mówi w rozmowie z nami dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec.

Z okazji 100-lecia "powrotu Śląska do macierzy"

W trakcie odsłonięcia tablicy przed zebranymi przedstawicielami lokalnych mediów Ryszard Kopiec zwracał uwagę na znaczenie powstań śląskich dla historii zarówno śląskich ziem, jak i całej II Rzeczpospolitej. Dyrektor panteonu podkreślał, że dzięki obecności województwa śląskiego w swoich granicach Polska mogła zmienić charakter swojej gospodarki z przede wszystkim rolniczej na rolniczo-przemysłową. Śląsk, zdaniem dyrektora, również skorzystał na przyłączeniu do Polski, zyskując w odrodzonym wówczas państwie polskim status jednego z najważniejszych obszarów, podczas gdy w Republice Weimarskiej traktowany był jako część "prowincjonalna".

W swojej przemowie Ryszard Kopiec odniósł się również do często cytowanych po dziś dzień przez różnych przeciwników i sceptyków ówczesnego przyłączenia ziem śląskich do Polski słów premiera Wielkiej Brytanii w latach 1916–1922 Davida Lloyda George'a: „Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek”. Zdaniem dyrektora Kopca brytyjski premier mylił się, a Górny Śląsk, dzięki przyłączeniu do Polski został "zegarkiem szwajcarskim". Była też mowa o nieodłącznym związaniu Górnego Śląska z wartościami chrześcijańskimi oraz wspólnotą duchową i kulturową Polski.

Panteon Górnośląski chce edukować dzieci i młodzież

Ryszard Kopiec odpowiadając na pytania dziennikarzy w dalszej części wydarzenia zwrócił uwagę m.in. na ofertę skierowaną dla dzieci i młodzieży. W Panteonie Górnośląskim są bowiem miejsca przeznaczone specjalnie dla dzieci, tak by z jednej strony przybyli z nimi rodzice mogli skupić się na wystawie, z drugiej sami najmłodsi mogli w dostosowanej dla ich wieku formie zapoznać się z historią Górnego Śląska.

- Docelowo chcemy zajmować się również edukacją. Chcemy zapraszać i prezentować naszą wystawę młodzieży. Koniec podstawówki, początek liceum to taka grupa docelowa. Będziemy robili lekcje historii, chcemy również robić różnego rodzaju gry na terenie naszego panteonu, które będą poprzez zabawę pomagały przyswoić wiedzę o naszych bohaterach - powiedział Ryszard Kopiec.

Do tej pory około 2000 zwiedzających

Na pytanie o frekwencję w Panteonie od chwili jego niedawnego otwarcia oraz ewentualne statystyki na temat miejsca zamieszkania odwiedzających Ryszard Kopiec odpowiedział:

- Jeszcze tych badań nie robimy, natomiast powoli się nad tym pochylamy. Dochodzimy w tej chwili gdzieś do dwóch tysięcy odwiedzających, tyle osób nas odwiedziło od czasu otwarcia. Oczywiście te dane będziemy pogłębiali jak sądzę i będziemy robili pewnego rodzaju "target" naszych zwiedzających i dowiemy się które jeszcze grupy społeczne są niepoinformowane. Ja bardzo się cieszę z wizyty na dzisiejszej odsłonie wszystkich mediów, bo to też jest przybliżenie naszej ekspozycji publiczności.

Przez cały dzień można dziś zwiedzać ekspozycje w Panteonie Górnośląskim bezpłatnie. Odsłoniętą tablicę przygotowało Ars Cameralis Silesiae Superioris, na zlecenie marszałka oraz sejmiku województwa śląskiego. Mimo wcześniejszych zapowiedzi marszałek województwa Jakub Chełstowski nie dotarł na odsłonięcie tablicy. Dyrektor Panteonu poinformował, że marszałek na krótko przez 12:00 uprzedził o swojej nieobecności, powodowanej innymi obowiązkami.

Do tej pory Panteon Górnośląski w Katowicach odwiedziło około 2000 zwiedzających.

Katowice. W Panteonie Górnośląskim odsłonięto tablicę na 100...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto