MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Komu można zaufać?

(ad)
Ludzie odbierający telefony zaufania są kompetentni, 
potrafią poradzić i pomóc w potrzebie, zapewnia Jadwiga Musialik.
Ludzie odbierający telefony zaufania są kompetentni, potrafią poradzić i pomóc w potrzebie, zapewnia Jadwiga Musialik.
Żeby w Piekarach Śląskich dostać numer telefonu zaufania, trzeba najpierw... zgłosić się do urzędników i ich o niego poprosić, twierdził mężczyzna, który zadzwonił do redakcji DZ.

Żeby w Piekarach Śląskich dostać numer telefonu zaufania, trzeba najpierw... zgłosić się do urzędników i ich o niego poprosić, twierdził mężczyzna, który zadzwonił do redakcji DZ.

- Mam bardzo trudną sytuację w domu. Moja żona ma problem z alkoholem. Mamy dwójkę dzieci. Ja pracuję, żebyśmy mogli jakoś żyć. Już sam nie wiem, gdzie mam zadzwonić, by uzyskać jakąś pomoc. Słyszałem, że są w miastach telefony zaufania. Niestety, z tego co udało mi się dowiedzieć, w Piekarach trzeba najpierw zgłosić się do Urzędu Miasta, i o ten numer poprosić. Sęk w tym, że wtedy to już nie będzie telefon zaufania, a ja nie będę mógł zachować anonimowości, na której mi zależy - podkreślał nasz Czytelnik.

Sprawdziliśmy. Jak się okazuje, w mieście są dwa telefony zaufania. Jeden w Klubie Abstynenta "Piątka", drugi w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka.

- Wystarczyło zgłosić się do mnie w takiej sytuacji - mówi Jadwiga Musialik, szefowa Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednocześnie podkreśla, że piekarskie telefony zaufania mają określone specjalizacje. Jeden ma pomagać w przypadku problemów z alkoholem, drugi w sprawach przemocy w rodzinie.

Ludzie, którzy dyżurują pod telefonem zaufania w Klubie Abstynenta, są przeszkoleni w sprawie tak zwanego pierwszego kontaktu z osobą, która ma problem z alkoholem lub ma go ktoś z jej bliskich. O problemach związanych z alkoholem mogą powiedzieć dużo, bo sami kiedyś mieli podobne kłopoty. Teraz wyszli na prostą.

W Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka dyżurują osoby po resocjalizacji.

- Mogą pomóc podjąć decyzję, gdzie się zwrócić się po pomoc, jak się zachować w tak trudnej sytuacji życiowej, mają do tego wystarczające kompetencje - twierdzi Musialik.

Jak poinformowała nas szefowa komisji, numery telefonów wiszą też w gablocie przy wejściu do Urzędu Miasta. Faktem jest jednak, że w natłoku wiszących obok wielu innych informacji nie zawsze można je zauważyć.


* Telefon zaufania w Klubie Abstynenta "Piątka" (w sprawach związanych z problemem alkoholowym) - 282 90 90. Czynny w dni robocze od godziny 17.00 do 20.00.

* Telefon Zaufania w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka (w sprawach związanych z przemocą w rodzinie) - 287 20 10. Telefon jest czynny w dni robocze od godziny 14.00 do 18.00.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto