Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne - rzeczywistość czy fikcja w Piekarach Śląskich

Lidia Raś
Lidia Raś
Ostatnio w naszym mieście podjęto ważne dla społeczności uchwały, dotyczące tzw. ”ustawy śmieciowej” oraz płatnych stref parkowania. W związku z tym nasuwają się pytania: Co to są konsultacje społeczne i w jakim celu są przeprowadzane? Jak prawidłowo powinny wyglądać i jak to wygląda w naszym mieście? Czy jako mieszkaniec brałeś kiedykolwiek czynny udział w konsultacjach? Co zrobić, aby poprawić funkcjonalność konsultacji w Piekarach Śląskich?

Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące aktów prawnych, inwestycji lub przedsięwzięć mających wpływ na życie codzienne całej lub części społeczności oraz umożliwiają tej społeczności przedstawienie opinii, stanowisk, propozycji, wskazówek oraz uwzględniają owe opinie w celu wypracowania optymalnego wariantu dla wszystkich.

Celem konsultacji jest dotarcie do możliwie jak największego audytorium i powinno to być podstawową, rzeczywistą cechą konsultacji społecznych jako świadomy cel organu administracji. Również zapoznanie się z opiniami , rzetelna informacja, dialog i debata to cele , które powinny przyświecać organizatorowi konsultacji społecznych. Samo bierne ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych jak również możliwość wypowiedzenia się dedykowana tylko do pewnych grup społecznych pozwala sądzić, iż władza nie ma ochoty rzeczywiście konsultować się z obywatelami a jedynie ma nadzieję, że nikt nie zgłosi uwag. Aby konsultacje miały sens muszą trwać określony czas a nie kilka dni jak to ma miejsce w naszym mieście co burzy ideę konsultacji społecznych.

Komisja Europejska 11 grudnia 2002 roku ustaliła ogólne zasady i standardy konsultacji między innymi: dostęp do informacji dotyczących procesu konsultacji, zapewnienie dostępu do konsultacji wszystkim zainteresowanym, czas na zgłaszanie uwag, propozycji i opinii – 8 tygodni.

W projekcie Kodeksu Konsultacji Społecznych opracowanym w naszym kraju przez przedstawicieli administracji rządowej jak również przedstawicieli różnych organizacji społecznych czas trwania konsultacji powinien wynosić minimum 21 dni. Jak jest w naszym mieście wystarczy sprawdzić w zakładce BIP Piekar Śląskich.

Podstawą do przeprowadzenia konsultacji społecznych w samorządzie są przepisy ustaw o: samorządzie gminnym z 8 marca 1990r., samorządzie powiatowym z 5 czerwca 1998r., samorządzie wojewódzkim z 5 czerwca 1998r., działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24 kwietnia 2003r.

W przypadku Piekar Śląskich, prezydent bierze pod uwagę wyłącznie ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, dzięki czemu mieszkańcowi miasta jako osobie nie daje się możliwości wzięcia udziału w konsultacjach. Nie wiadomo albo wiadomo dlaczego prezydent nie uwzględnia ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990r w przypadku ogłaszania konsultacji społecznych.

Art. 5a daje możliwość wzięcia udziału w konsultacjach wszystkim mieszkańcom „ W wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzone na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy”. W bardzo wielu gminach tak się właśnie dzieje ale nie w Piekarach Śląskich.

A wystarczy wprowadzić zmiany w statucie, idąc w zgodzie z wymogami jakie obowiązują w autentycznych społecznościach demokratycznych. Jeżeli mieszkańcy nie upominają się o swoje prawa jakie im przysługują zgodnie z Konstytucją RP oraz ustawą o samorządzie gminnym władza robi to co jej na rękę, nie koniecznie to co dobre dla ogółu mieszkańców.

Organizując autentyczne a nie pozorowane konsultacje społeczne władza: zwiększa udział obywateli w sprawowaniu władzy oraz poprawia jakość podejmowanych decyzji, tym samym prowadząc dialog obywatelski i wolę zrozumienia odmiennych racji, zwiększa wzajemne zaufanie i zrozumienie i unika konfliktów społecznych. Zwiększa też poczucie obywatela, że jego głos też się liczy, poprawia efektywność wprowadzanych uchwał i programów publicznych, promuje tak ważne dzisiaj zrozumienie i tolerancję dla innych poglądów i uczy dobrej samorządności.

Wzajemne zrozumienie, wzajemna życzliwość, wzajemne poszanowanie, sprawiedliwość i praworządność – tym powinna kierować się władza, nie tylko na szczeblu samorządowym i właśnie tego życzę wszystkim rządzącym w Nowym Roku 2013 .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto