Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary wkrótce przestanie istnieć ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Już niebawem kopalnia w Piekarach Śląskich przestanie istnieć.
Już niebawem kopalnia w Piekarach Śląskich przestanie istnieć. Arkadiusz Gola
18 stycznia 2020, na kilka dni przed wyjazdem ostatniej tony węgla, w Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Piekary w Piekarach Śląskich odbyła się wyjątkowa wycieczka, podczas której fotografowie mogli - po raz ostatni - ją zwiedzić.

Na początku listopada ubiegłego roku podjęto decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary. Ostatnia tona węgla - jak już zostało to zapowiedziane - symbolicznie wyjedzie 30 stycznia. Na kilka dni przed tym wydarzeniem w kopalni odbyła się wyjątkowa wycieczka przeznaczona dla fotografów, którzy raz jeszcze mogli uchwycić to miejsce od środka. Wśród nich był Arkadiusz Gola, jeden z naszych fotoreporterów.

Wycieczka spotkała się z dużym zainteresowaniem

Wszystkich chętnych - było ich ponad dwudziestu - oprowadzał Andrzej Dragon, nadsztygar ds. BHP w KWK Bobrek-Piekary. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. cechownię, łaźnię pracowniczą, miejsce wydawanie sprzętu dla górników czy stację ratowniczą.

- Przyjechały do kopalni nie tylko osoby z Piekar Śląskich. Wycieczkę zorganizował Łukasz Ściebiorowski, radny miasta. Pierwotnie planował wprowadzić tylko pięć osób, ale kiedy ogłosiliśmy informację w naszych mediach społecznościowych, odezwało się tylu chętnych, że moglibyśmy tak naprawdę organizować tego typu wycieczki aż do wiosny. Ogłoszenie spotkało się z dużym odzewem. Kopalnia, jako miejsce, budzi niewątpliwie uczucia - mówi nam Monika Pacukiewicz, rzecznik prasowy piekarskiego magistratu.

Nie ma szans na opłacalne wydobycie

Podczas 27. posiedzenia zespołu porozumiewawczego w piekarskim oddziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń podjęto wspomnianą wyżej decyzję.

- Fedrowanie naznaczone jest wielkimi kosztami związanymi ze zbrojeniem ścian, które mają bardzo duży kąt nachylenia, oraz przebudową kopalni. Po doliczeniu stosowanych nakładów na naprawę szkód górniczych szanse na opłacalne i bezpieczne dla miasta i jego mieszkańców wydobycie, są zerowe, nawet przy wykorzystaniu najnowszych metod - tłumaczył nam wówczas Wojciech Janocha z działu Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej Węglokoks S.A., czyli spółki, do której należy kopalnia.

W planach nie ma - na szczęście - zwolnień. W oficjalnym komunikacie udostępnionym przez Wyższy Urząd Górniczy mogliśmy przeczytać: Z uwagi na braki na rynku pracy doświadczonej kadry górniczej, wszyscy pracownicy likwidowanej kopalni znajdą zatrudnienie na Ruchu „Bobrek” w Bytomiu.

Kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Piekary powstała w wyniku połączenia trzech zakładów piekarsko-bytomskich: KWK Julian, Andaluzja i Rozbark. Jest to bezpośredni spadkobierca działalności pierwszej z wymienionych kopalń, która rozpoczęła swoje wydobycie w 1954 roku.

Szacuje się, że w kopalni Bobrek-Piekary pracuje około 2,8 tysięcy osób i wydobywa się ok. 2,6 mln ton węgla rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto