Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Piekary szuka nowego inwestora. Węglokoks nie kupi kopalni

Agnieszka Strzelczyk
Węglokoks nie chce kupić KWK Piekary
Węglokoks nie chce kupić KWK Piekary
Węglokoks nie chce już kupić KWK Piekary z powodu uwarunkowań kopalni w obszarze złożowym, infrastrukturalnym, lokalizacji terenowej, społecznej i ekonomicznej. Kompania Węglowa będzie szukała kolejnego inwestora

Początkowo Kompania Węglowa planowała stworzenie spółki z Węglokoksem, później była mowa już tylko o sprzedaży

Związki zawodowe oczywiście nie chciały stworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, cały czas byli za pozostaniem w strukturach Kompanii Węglowej. - Każdy kto pracował w takiej spółce wie, jakie wiążą się z tym problemy. Walka w banku o wypłatę, redukcja zatrudnienia, ograniczenie wydobycia - mówił Andrzej Lukaszczyk, NSZZ Solidarność Andaluzja.

Co z pracownikami?
Górnicy obawiali się o to, co stanie się z 1500 osobami. Związkowcy szacowali, że ewentualnie w spółce może zostać 1800 osób. - Górnictwo jest w dołku. Po utworzeniu spółki układ zbiorowy będzie obowiązywał rok, później na pewno nie wynegocjujemy takich warunków jak teraz - uważa Lukaszczyk.

Jerzy Polaczek, poseł na sejm RP, wystosował pismo do ministerstwa, w którym zadał zasadnicze pytania o pracowników i przyszłość kopalni KWK Piekary.

Węglokoks S.A. zrezygnował z nabycia KWK Piekary

Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, odpowiedział, że kopalnia KWK Piekary jest kopalnią generującą bardzo wysokie koszty, co jest związane m.in. z jej wysoką infrastrukturą. - W poprzednich latach kopalnia przynosiła straty, a obecnie zasoby węgla pozwalają na prowadzenie eksploatacji do 2022 roku- napisał Pietrewicz.

Zaznaczył tym samym, że przedłużenie żywotności kopalni wiąże się z przeprowadzeniem restrukturyzacji technicznej oraz inwestycji. Planowane jest zbycie KWK Piekary podmiotowi, który przeprowadzi konieczne inwestycje dla zapewnienia jej rentowności. Takim potencjalnym nabywcą była spółka Węglokoks.

Jerzy Polaczek wciąż ubiegał się o konkretne odpowiedzi i takowe otrzymał.

Okazało się, że Węglokoks nie chce już kupić KWK Piekary z powodu uwarunkowań kopalni w obszarze złożowym, infrastrukturalnym, lokalizacji terenowej, społecznej i ekonomicznej.

Kompania Węglowa S.A ma zamiar poszukać innego inwestora. W przypadku zbycia KWK Piekary, Kompania Węglowa zapewnia, że jest w stanie zagwarantować miejsca pracy dla zwalnianych pracowników, a obecni pracownicy KWK Piekary nie muszą się bać stracenia pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto