18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych powstanie w Piekarach Śląskich

Małgorzata Węgiel
MLG
Ma 44 metry kw. i mieści się na parterze budynku przy ul. Ofiar Katynia w Piekarach Śląskich. Ma dwa pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój. Już w czerwcu może przyjąć w swoje progi troje niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Po roku starań, piekarskiemu kołu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, udało się pozyskać od miasta lokal, który posłuży jako mieszkanie treningowe.

Mieszkania treningowego gmina użyczyła poprzez umowę użyczenia na czas nieokreślony. Stowarzyszenie nie będzie więc musiało płacić czynszu, tylko rachunki za tzw. "media" (ciepło, prąd, wywóz śmieci itp.).

Czym jest mieszkanie treningowe? Zapytaliśmy tych, którzy prowadzą takie mieszkania w różnych zakątkach naszego kraju.
- Mieszkanie treningowe jest miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne uczą się codziennego życia - mówi Katarzyna Lepszy z PSOUU w Jarosławiu. - Nasi podopieczni z niewielką pomocą asystentów prowadzą gospodarstwo domowe, uczą się dbać o siebie, planować wydatki, korzystać z instytucji użyteczności publicznej, planują czas wolny i uczą się obsługi komputera - dodaje.

Jakie są efekty treningów? - Z dumą muszę powiedzieć, że jedna z uczestniczek projektu usamodzielniła się całkowicie. Mieszka sama i pracuje - mówi Iwona Godek z Kielc. Zwykle mieszkania treningowe finansowane są z dotacji docelowych pozyskanych z PFRON. W Piekarach Śląskich pomóc mogą podatnicy, przekazując 1 proc. na WTZ.


Rozmowa z Anną Bednarek, kierowniczką WTZ

Kto będzie mógł korzystać z treningów w mieszkaniu treningowym w Piekarach Śląskich?
Mieszkanie treningowe ma posłużyć niepełnosprawnym, którzy chcą nauczyć się większej samodzielności. Na razie chęć wzięcia udziału w treningu wyraziło 24 podopiecznych naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Liczymy na to, że początkowe obawy rodziców związane z oddaniem na kilka tygodni dzieci na trening, wkrótce znikną i większość podopiecznych weźmie udział w treningu. Będą one trwały dwa tygodnie lub miesiąc. Jednorazowo w treningach będą mogły wziąć udział trzy osoby. Oprócz tego, chcemy zarezerwować jedno miejsce kryzysowe, z którego skorzystają osoby niepełnosprawne, których rodzice nie będą mogli sprawować nad nimi opieki, np. ze względu na wizytę w szpitalu. Opiekę nad biorącymi udział w treningu będą sprawować przez całą dobę terapeuci.

Na czym będzie polegał taki trening?
Nasi podopieczni będą uczyć się większej samodzielności - dowiedzą się, jak robić zakupy, opłacać rachunki, gospodarować pieniędzmi tak, by wystarczyło im na zakupy następnego dnia. Odwiedzą rozmaite urzędy, dowiedzą się co, gdzie załatwić. Podopieczni mieszkania będą mieli swoje obowiązki związane z gotowaniem, zmywaniem naczyń, sprzątaniem mieszkania. Oprócz tego, będą mogli sami organizować sobie swój czas wolny. Nie wyręczą ich w obowiązkach kochający rodzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto