Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion euro na rzeczkę

Sylwia Turzańska
Szarlejka, niestety, śmierdzi. Najbardziej, kiedy jest tak gorąco – przyznaje Aneta Hagowska, która wybrała się na spacer z bratankiem Łukaszem.
Szarlejka, niestety, śmierdzi. Najbardziej, kiedy jest tak gorąco – przyznaje Aneta Hagowska, która wybrała się na spacer z bratankiem Łukaszem.
Nie będzie śmierdzieć. Nie będzie wysypiskiem śmieci, nie będzie straszyć swoim wyglądem i przynosić wstydu. Wzdłuż oczyszczonej Szarlejki ma powstać bulwar wraz z deptakami i zielonymi terenami rekreacyjnymi.

Nie będzie śmierdzieć. Nie będzie wysypiskiem śmieci, nie będzie straszyć swoim wyglądem i przynosić wstydu. Wzdłuż oczyszczonej Szarlejki ma powstać bulwar wraz z deptakami i zielonymi terenami rekreacyjnymi. Słowem, będzie nie tylko ekologicznie, ale i atrakcyjnie.

Jednak całe przedsięwzięcie będzie kosztować i trwać kilka lat. Okrągły milion euro zostanie przeznaczony na projekt "Czysta rzeka Szarlejka", który oznacza rekultywację terenów doliny rzeki Szarlejki na cele przyrodnicze.

Decyzja o podziale środków Programu Rozwoju Subregionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007- 2013 zapadła kilka dni temu na na spotkaniu Reprezentacji Subregionu Centralnego. Liderem tego projektu będzie Radzionków. To właśnie urzędnicy w Radzionkowie, kiedy dowiedzieli się, że są jeszcze wolne środki do zagospodarowania, napisali projekt. - Ten projekt został przesłany do Urzędu Marszałkowskiego. Temat spełnił określone warunki, uzasadnienie i terminy realizacji zostały właściwe określone, więc udało się - cieszy się Justyna Tyrasek, kierowniczka Referatu Funduszy Zewnętrznych i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta w Radzionkowie.

W sumie do podziału było pięć milionów euro. Dwa miliony euro otrzymała Dąbrowa Górnicza, Jaworzno 800 tys. euro, a Zawiercie 300 tys. euro.

Dofinansowanie do projektu "Czysta rzeka Szarlejka", którego inicjatorem był Krzysztof Kula, wiceburmistrz Radzionkowa, wyniesie aż 85 procent. Około pięciu procent ze swojego budżetu będą musiały dołożyć miasta Bytom, Radzionków i Piekary Śląskie. Ile dokładnie, jeszcze nie wiadomo.

Dolina rzeki Szarlejki znajduje się na terenie trzech gmin, czyli właśnie Radzionkowa, Bytomia i Piekar. Od kilku lat postępowała degradacja doliny i wód rzeki. Teraz Szarlejka wymaga rekultywacji, a w pierwszej kolejności oczyszczenia w zakresie składowania odpadów i śmieci w licznych wyrobiskach bez zezwolenia.

- Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia będzie usunięcie odpadów, rekultywacja oraz biologiczna zabudowa doliny rzeki - mówi Tyrasek. Zadania do wykonania otrzymają też służby porządkowe, które będą musiały ustalić i wskazać punkty nielegalnego zrzutu ścieków zarówno z terenu Radzionkowa, Piekar Śląskich, jak i Bytomia. W ramach inwestycji teren doliny zostanie zagospodarowany i powstanie ciąg tzw. terenów otwartych pieszo-jezdnych. Część z nich, z ciekawymi gatunkami roślin, już dziś kwalifikuje się do objęcia ochroną jako użytki ekologiczne wtopione w założenia parkowe. W wyniku realizacji przedsięwzięcia mają powstać regionalne i lokalne systemy obszarów chronionych. Zyskają na tym wszystkie trzy miasta, bo będą bardziej atrakcyjne turystycznie, a mieszkańcy będą mogli korzystać z bulwarów, ścieżek rowerowych i alejek spacerowych.

Realizacja inwestycji najszybciej ruszy w 2009 roku. Ten rok zostanie poświęcony na opracowanie dokumentacji techniczno-projektowej. Budowę przewidziano na rok 2010. Potrwa przez trzy lata, do 2013 r.

Jest brudna, będzie czysta

Zenon Przywara,
naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej w UM.

Szarlejka to główny prawobrzeżny dopływ Brynicy, uchodzący do niej na 22 kilometrze. Ma długość 12 km, a powierzchnia zlewni wynosi 36 km kw. Odcinek dolny potoku od ujścia do rzeki Brynicy do przepustu bocznicy kolejowej nosi nazwę potoku Szarlejka, a główny odcinek powyżej przepustu nosi nazwę potoku Segiet. Szarlejka niesie wody ściekowe, komunalne i wody dołowe. Koryto rzeki na terenie Piekar jest skanalizowane i zabezpieczone przed wpływami górniczymi i nie posiada łączności hydraulicznej z wodami podziemnymi. W dolnym biegu w poł. XIX wieku koryto rzeki zostało przełożone poza dolinę i wprowadzone do tunelu na głębokości od 1,20 m do 11 m pod powierzchnią terenu na odcinku 508 metrów. W połowie lat 90. zakryto 600-metrowy odcinek poniżej tunelu, który pobiegł w głębokim wykopie. Odcinek ujściowy poniżej zabudowań ZG "Piekary" jest obwałowany. Wody Szarlejki są regularnie monitorowane przez Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach i są bardzo zanieczyszczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto