Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodowa goni Bytomską

Anna Dziedzic
St. sierż. Robert Pałka kontrolował wczoraj Jacka Byrę na ulicy Bytomskiej, najniebezpieczniejszej w mieście. Odczyt alkomatu był jednoznaczny: O,00.
St. sierż. Robert Pałka kontrolował wczoraj Jacka Byrę na ulicy Bytomskiej, najniebezpieczniejszej w mieście. Odczyt alkomatu był jednoznaczny: O,00.
W ubiegłym roku na piekarskich drogach doszło w sumie do 100 wypadków i 496 kolizji. Choć wypadków było o sześć więcej niż przed rokiem, to liczba kolizji spadła o 38.

W ubiegłym roku na piekarskich drogach doszło w sumie do 100 wypadków i 496 kolizji. Choć wypadków było o sześć więcej niż przed rokiem, to liczba kolizji spadła o 38. Okazuje się, że najbardziej niebezpiecznym miesiącem na drogach był czerwiec. Wtedy wydarzyło się aż 12 wypadków.

Najmniej z kolei było ich w... lutym i listopadzie, a więc wtedy, gdy drogi są z reguły mokre i śliskie. Policjanci twierdzą, że być może właśnie świadomość takich warunków sprawiła, że kierowcy jeździli ostrożniej niż zwykle.

W wypadkach samochodowych zginęły w Piekarach Śląskich trzy osoby, rannych zostało 133.

- Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwykle dochodziło do tego na skrzyżowaniach i podczas włączania się do ruchu. Druga pod względem liczebności przyczyna to nadmierna prędkość, niedostosowana do panujących na drodze warunków - mówi nadkom. Roman Rabsztyn, rzecznik piekarskiej policji.
Liczby określające sprawców zdarzeń, wypadków, kolizji, potrąceń, układają się w pewną całość, która pozwala stworzyć obraz człowieka, który najczęściej powodował wypadki i kolizje w Piekarach Śląskich. Okazuje się, że najczęściej jest to człowiek w wieku od 18-24 lat (ta grupa wiekowa kierowców spowodowała 23 procent wszystkich wypadków). Zaraz za nim plasuje się grupa kierowców w wieku od 40 do 59 lat, którzy byli sprawcami 19 procent wypadków. Niestety ma to także odzwierciedlenie w statystykach ofiar i poszkodowanych w wypadkach.

Zgodnie ze danymi policji wzrosła też liczba zatrzymanych przez drogówkę pijanych kierowców. W sumie było ich 131, czyli o 17 więcej niż przed rokiem.

Najniebezpieczniejsze ulice w mieście to już tradycyjnie ulica Bytomska, na której doszło do 18 wypadków i 85 kolizji. Cały czas jednak "goni" ją ulica Obwodowa. W minionym roku wydarzyło się tam 11 wypadków i 76 kolizji.

- Ruch systematycznie przenosi się z ulicy Bytomskiej na Obwodnicę. Od kilku lat bowiem spada liczba wypadków na Bytomskiej, a rośnie na Obwodowej - mówi Rabsztyn.

Jednocześnie widać, że jest jeszcze kilka miejsc na drogach, które należy zmodernizować, by ruch był tam bardziej płynny a jednocześnie nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa. Takie miejsca to np. skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Bednorza oraz ulicy Obwodowej z Pod Lipami.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto