18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekarskie muzeum przy Bazylice

AS
W Piekarach Śląskich od 3 lat działa Muzeum Sanktuaryjne, w którym zobaczyć można przedmioty związane z Cudownym Obrazem, duchownymi i Karolem Wojtyłą.

Wiecie, że w naszym mieście przy bazylice od trzech lat działa Muzeum Sanktuaryjne? Można w nim zobaczyć eksponaty związane z cudownym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Szkopuł w tym, że dotychczas do tego szczególnego miejsca mogło wejść tylko duchowieństwo. Od niedawna muzeum jest otwarte dla osób świeckich.

Muzeum powstało z okazji 350-lecia kultu maryjnego w naszym mieście. Pamiątki, które tam zobaczymy, sięgają XIV wieku. Najstarszym zabytkiem jest chrzcielnica kamienna z 1303 roku. Wiele eksponatów pochodzi z czasów Króla Jana III Sobieskiego, który modlił się w drewnianym kościółku stojącym w miejscu dzisiejszej Bazyliki. `makieta tamtej świątyni stoi w muzeum.

Do ekspozycji należą także wota, czyli przedmioty składane w jakiejś intencji. Przedmioty wotywne to najczęściej złote łańcuszki, pierścienie, a także kielichy mszalne i patery. Dary ofiarowane zostały między innymi przez pielgrzymów, mieszkańców Piekar, ale pochodzą także od Lecha Wałęsy i Karola Wojtyły.
Tutaj nie ma rzeczy bardziej i mniej cennych. Wszystko ma swoją wartość, bo jest składane w jakiejś intencji – mówi Krystyna Toporek, która oprowadzała nas po Muzeum Seminaryjnym w Piekarach.

Jednym z akcentów nadających wyjątkowości temu miejscu jest związek Karola Wojtyły z Piekarami Śląskimi,który odprawiał msze w bazylice razem z kard. Wyszyńskim. Możemy zobaczyć m.in. tron biskupi, szatę liturgiczną, w której sprawował eucharystię Wojtyła, czy różaniec który podarował naszej bazylice w 1969 roku.

Muzeum można zwiedzać w soboty i niedziele w godz. 10 do 11 30. W osobnym budynku jest sklepik, w którym można kupić pamiątki. Wstęp jest „co łaska”

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto