Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekarskie obchody Wniebowzięcia NMP PROGRAM

Iwona Świetlik
Bazylika Piekary Śląskie / arc. Fot. M. Lubecka
Aż trzy dni potrwają w tym roku obchody Wniebowzięcia NMP w Piekarach Śląskich. Zbliżające się uroczystości mają charakter misterium.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium już 13 sierpnia. Przypada wtedy dzień fatimski, w którym rozważane będzie przesłanie Maryi skierowane do trójki portugalskich pastuszków, by nie ustawali w modlitwie, pokucie i umartwieniu, wypraszając w ten sposób pokój dla świata i nawrócenie grzeszników. Różaniec zaplanowany jest o godz. 10.45, 17.30 oraz 21. Wieczór fatimski rozpocznie się o godz. 20. eucharystią i procesją światła z figurą Niepokalanej wokół kościoła. Wierni będą mogli odmówić różaniec pokutny. Ostatni akcent to apel maryjny i uczczenie relikwii świętych dzieci fatimskich: Hiacynty i Franciszka Marto.

Tradycyjnie w liturgii, 14 sierpień, związany jest z wigilią, czyli radosnym oczekiwaniem na nadchodzącą kolejnego dnia uroczystość. Najpierw, o godz 16. najpierw odprawione zostaną nieszpory maryjne, a po nich odbędzie się „Misterium Zaśnięcia Niepokalanej”.

- Sięgając do wczesnochrześcijańskiej tradycji, dziś kultywowanej przez Kościół Prawosławny, uczestniczyć będziemy w obrzędzie przygotowania przejścia Matki Bożej z tego świata do nieba. To będzie wyjątkowo uroczysta i barwna procesja pogrzebowa. Zobaczymy w niej aktorów, którzy przedstawią scenę pożegnania Matki Bożej, w tym 12 Apostołów. W procesji na dróżkach maryjnych wezmą udział orkiestry, wierni w strojach ludowych i dzieci sypiące kwiaty. Procesję w czasie której niesiona będzie figura Matki Bożej Zaśniętej zakończymy symbolicznym pożegnaniem w grobie Maryi na kalwarii - zapowiada ks. Adam Zgodzaj, wikariusz w bazylice piekarskiej.

Kolejny dzień, 15 sierpnia, to główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Od 6.30 na Rajskim Placu będzie możliwość modlitwy przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej. Suma odpustowa zostanie odprawiona godz. 10.30. O 13.45 odbędą się obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. Godzina 15. to czas na nieszpory w bazylice. O godz. 17. będzie można posłuchać koncertu w ramach festiwalu organowego.

- W bieżącym roku obchody odpustowe wpisują się także w jubileusz 700-lecia poświęcenia pierwszego piekarskiego kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Maryja jako nasza przewodniczka w wierze wraz ze świętymi zachęca nas do wytrwałego wpatrywania się w Jezusa i wypełniania Jego woli, nie lękając się poświęceń, za których prawdziwą nagrodę Bóg przygotował nam w niebie - kontynuuje ks. Adam.

Piekarskie Sanktuarium od ponad 350 lat czci Maryję. Dowodem wdzięczności ludu śląskiego za opiekę ich Piekarskiej Gospodyni była koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieskimi, jakiej dokonał w roku 1925 Nuncjusz Apostolski Wawrzyniec Lauri. Wydarzenie to przypada dokładnie w dniu uroczystości Wniebowzięcia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto