MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie. Drugi etap modernizacji budynku przy ulicy Bytomskiej. Stare ogrzewanie do wymiany

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
Stare ogrzewanie do likwidacji. Koniec z węglem w historycznym budynku mieszkalnym.
Stare ogrzewanie do likwidacji. Koniec z węglem w historycznym budynku mieszkalnym. Piekary Śląskie
Dotychczasowe ogrzewanie w budynku mieszkalnym na ulicy Bytomskiej w Piekarach Śląskich idzie do likwidacji. Miasto pozyskało środki na nowe instalacje grzewcze. Sprawy nie ułatwił fakt, że budynek ma już swoją przeszło 100-letnią historię. Wszelkie prace modernizacyjne muszą się więc odbywać pod nadzorem konserwatorskim. Mieszkańcom obiecano, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Modernizacja budynku mieszkalnego na ulicy Bytomskiej

Stare ogrzewanie - w większości przypadków węglowe - w budynku przy ulicy Bytomskiej 161 idzie do likwidacji. W mieszkaniach powstaną teraz nowe instalacje grzewcze. Na klatkach schodowych z kolei, nowe instalacje elektryczne. Jak informuje miasto, 5 lokali w budynku ogrzewanych będzie piecami akumulacyjnymi, a w 3 zamontowane zostanie etażowe centralne ogrzewanie, razem z kotłem elektrycznym. To II etap robót budowlanych w przeszło stuletnim budynku mieszkalnym na ulicy Bytomskiej. Miasto zapłaci za inwestycję ponad 269 tysięcy złotych. Większa część budżetu na ten cel pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Piekary Śląskie w ramach tego programu otrzymały dla II etapu modernizacji budynku przy Bytomskiej 600 tysięcy złotych wsparcia.

I etap prac objął:

  • termomodernizację ścian fundamentowych,
  • remont elewacji frontowej budynku,
  • ocieplenie stropów poddasza i piwnic,
  • docieplenie ściany frontowej wewnątrz budynku,
  • docieplenie ściany szczytowej i tylnej od zewnątrz.

Budynek ma ponad 100 lat

Modernizacja budynku na Bytomskiej 161 okazała się pewnym wyzwaniem z uwagi na jego wieloletnią historię. Budynek ma bowiem 127 lat i podlega specjalnej ochronie konserwatorskiej. W takich przypadkach procedury budowlane są jeszcze bardziej zaostrzone, bo do modernizacji takich nieruchomości można używać tylko określonego rodzaju materiałów budowlanych.

- Budynek wielorodzinny przy ulicy Bytomskiej 161 wzniesiony został w 1895 roku, w stylu historyzmu czyli w nurcie XIX wiecznej architektury światowej polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Trzykondygnacyjny budynek od 1945 jest w posiadaniu Gminy Piekary Śląskie. Wszystkie prace odbywały się więc zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi i z zastosowaniem odpowiednich materiałów renowacyjnych - przekazuje rzecznik prasowy piekarskiego magistratu Wojciech Maćkowski

.

II etap robót na ulicy Bytomskiej 161 planowo ma zakończyć się jeszcze w bieżącym roku, a więc góra do końca 2022.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto