Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie jako pierwsze wprowadziły nowoczesny system odczytu wody

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Piekary Śląskie - jako pierwsze miasto w Polsce - wprowadziły system radiowego przesyłu danych o zużytej wodzie
Piekary Śląskie - jako pierwsze miasto w Polsce - wprowadziły system radiowego przesyłu danych o zużytej wodzie UM Piekary Śląskie
Piekary Śląskie są pierwszym miastem w Polsce, które kompleksowo i na dużą skalę wprowadziło wodomierze wyposażone w nadajniki radiowe.

Jak informuje Urząd Miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich jest pierwszym w naszym kraju, które wprowadziło na szeroką (tzn. miejską) skalę system zbierania danych z wodomierzy, który jest oparty na komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu. Projekt został zrealizowany przez polską spółkę AIUT, czyli jednego z największych integratorów systemów dla przemysłu na rynku europejskim.

W ubiegłym roku piekarskie MPWiK zakończyło wymianę prawie 6,5 tysiąca wodomierzy. W związku z tym - u głównych odbiorców (mowa o właścicielach i zarządcach nieruchomości) są już wyłącznie wodomierze, które posiadają specjalistyczną radiową nakładką.

Jest ona odpowiedzialna za bieżące monitorowanie przepływu wody i raz w ciągu doby przesyła dane do serwera, które - ze względów bezpieczeństwa - są zaszyfrowane. Aby przesył informacji nie podlegał jakimkolwiek zakłóceniom, zamontowano w całym mieście 15 anten i dodatkowe wzmacniacze sygnału.

Marek Tokarz, prezes piekarskiego MPWiK, zaznacza, że system oparty na nadajnikach radiowych jest pewniejszy oraz wydajniejszy w działaniu. Możliwość znaczącego ograniczenie strat wody i dokładniejsze szacowanie jej zakupu - to główne jego plusy.

– Celem inwestycji było prowadzenie bieżącego monitoringu wodomierzy, zautomatyzowanie procesów zarządczych, zwłaszcza optymalizacja zarządzania siecią i usprawnianie funkcjonowania spółki

– wyjaśnia Marek Tokarz.

Na chwilę obecną, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich obsługuje około 6450 klientów indywidualnych i biznesowych (chodzi np. o spółdzielnie mieszkaniowe).

Jeszcze do niedawna do każdego klienta musiał dotrzeć inkasent (czyli osoba pobierająca należności od płatników), który odczytywał wskazania z wodomierza, a także dostarczał faktury. Takie sytuacje były kłopotliwe zarówno dla klientów, jak i dla spółki, która - w niektórych przypadkach - zbyt długo musiała czekać na zapłatę faktury (zdarzało się, że niektórzy klienci nie byli dostępni dla inkasentów lub po prostu nie odbierali należnych faktur).

Wprowadzenie komunikacji radiowej powoduje, że osobisty kontakt z klientem już nie jest konieczny, aby wiedzieć ile dany odbiorca zużył wody. System wykrywa także, czy próbował on - kolokwialnie, rzecz ujmując - „majstrować” przy wodomierzu.

– Zależy nam na podnoszeniu standardów świadczonych usług i przeciwdziałaniu awaryjności sieci, a to umożliwiają właśnie systemy stacjonarne, które (w odróżnieniu od systemów obchodzonych) zapewniają monitorowanie stanu infrastruktury wodociągowej praktycznie w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Andrzej Madej, dyrektor rozwiązań dla branż wody i ciepła w spółce AIUT, która jest odpowiedzialna za realizację całego projektu.

Co jednak najważniejsze - z perspektywy przedsiębiorstwa - MPWiK znacznie szybciej odnotuje „w systemie” niespodziewanie duży pobór wody, który może oznaczać awarię.

Kolejną korzyścią, która wynika z nowoczesnego systemu odczytu i przesyłu danych, jest możliwość wprowadzenia e-bok - jest to elektroniczne biuro obsługi klienta. Uruchomione ono zostało na przełomie roku 2019 i 2020.

Mieszkańcy Piekar Śląskich mogą (po niezbędnej rejestracji) otrzymać elektroniczną fakturę i szybko ją zapłacić - również elektronicznie. – Wiemy, że wielu klientów oczekiwało takiego ułatwienia już od dawna – dodaje Tokarz.

Warto jednak nadmienić, że na początkowym etapie wdrażania e-bok inkasenci wciąż będą roznosić tradycyjne papierowe rachunki dla tych wszystkich odbiorców, którzy nie skorzystają ze wspomnianej usługi.

Osoby, które chcą założyć swoje konto na e-bok, mogą to zrobić za pośrednictwem strony ebok.mpwik-piekary.pl.

Wprowadzenie nowoczesnego systemu odczytu wody było dofinansowane ze środków unijnych (85% wartości). Cała umowa opiewała się na kwotę ok. 1,8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto