Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Ponad 50 uczniów z całego regionu na konkursie recytatorskim w bibliotece [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
W bibliotece w Piekarach odbył się regionalny konkurs pn. „Zobacz jaki jestem zdolny”. Dzieci ze szkół z oddziałami integracyjnymi recytowały wiersze m.in. Aleksandra Fredry.

Ponad 50 uczniów szkół z oddziałami integracyjnymi wzięło udział w IX Konkursie Recytatorskim „Zobacz, jaki Jestem Zdolny” w piekarskiej bibliotece. Byli wśród nich uczestnicy z Piekar Śląskich, Bytomia, Radzionkowa, Siemianowic Śląskich, Zabrza i Rudy Śląskiej. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry oraz Ignacego Krasickiego i przebiegała pod hasłem „Śmiechotki pana Krasickiego i Fredry”.

- To dla mnie ważny konkurs, bo mogę pokazać się przed ludźmi, nauczyć jak należy występować. Trochę się denerwowałam, ale tylko na początku - mówi nam 11-letnia Paulina Patoń z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie zaraz po recytacji wiersza Krasickiego pt. „Kulawy i ślepy”.

Uczeń klasy piątej Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Piekarach Bartłomiej Niewiarowski zmierzył się z wierszem pt. „Paweł i Gaweł” Fredry. - Spodobał mi się ten wiersz, bo jest śmieszny, a zarazem ciekawy i pouczający - mówi. - Rywalizacja była duża. Długo uczyłem się wiersza, do tego jeszcze chciałem go aktorsko odegrać - dodaje z uśmiechem.

Bartłomiej zajął drugie miejsce w konkursie. Wygrał Łukasz Szymocha z MSP nr 14 w Zabrzu. Na trzecim miejscu podium uplasowali się razem: Jadwiga Purgoł ze Szkoły Specjalnej nr 40 w Bytomiu i Sebastian Mol z ZSS im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich. Kilku uczestników otrzymało wyróżnienia, a jedna szkoła puchar za całokształt występów swoich podopiecznych - przypadł zabrzańskiej MSP nr 14. W jury zasiadały: Sabina Muller z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Piekarach, Aleksandra Jakubczyk ze stowarzyszenia „Szklany Mur” oraz dyrektor biblioteki w Piekarach Joanna Naczyńska.

W konkursie uczestniczyły dzieci niepełnosprawne i dotknięte różnymi chorobami, także te, które cierpią np. na autyzm, nie potrafią mówić i posługują się tzw. komunikacją alternatywną.

- To jest ewenement na skalę regionu, że dopuszczane są do recytacji dzieci niemówiące - wyjaśnia Małgorzata Kocek, kierownik biblioteki centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach. - Sam tytuł konkursu mówi prawdę. Te dzieci w przygotowanie występu wkładają dużo więcej pracy i wysiłku niż dzieci zdrowe, ale są naprawdę zdolne mimo ograniczeń. To zarówno dla nich, jak i dla nas wyjątkowe przeżycie. My dajemy dzieciom szansę przeżycia sukcesu, a one czują się dowartościowane - dodaje.

Już od dziewięciu lat konkurs cieszy się ogromną popularnością. Są takie szkoły, które biorą w nim udział od samego początku. Co roku dzieci recytują wiersze innych autorów. - Mało jest wydarzeń poza murami szkół w miastach, więc chętnych na nasz konkurs jest dużo i przybywa ich - cieszy się Małgorzata Kocek. - Ma on też pozytywny wpływ na naszą bibliotekę, która staje się ważnym miejscem. Biblioteka, która chce być uznana w panoramie organizacji kulturalnych w mieście musi dostosować ofertę do zapotrzebowania społeczności lokalnej - dodaje.

Oprawę artystyczną konkursu przygotowała sekcja dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” pod kierunkiem Jakuba Zorzyckiego. Dzieci zaprezentowały tańce śląskie i zaśpiewały znane piosenki.

W przyszłym roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto