Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Akcja Zapal się na niebiesko

AS,UM
W Piekarach Śląskich obchodzony będzie Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. 9 kwietnia w piekarskim Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się premiera sztuki „Kosmita”.

- Nasze Stowarzyszenie założyliśmy po to, by uczyć o autyzmie, wspierać rodziny dotknięte tym problemem oraz pokazywać światu, że autystycy,choć odmienni i trudni w relacjach z otoczeniem, także mogą żyć pełnią życia. – mówi Aleksandra Feliszowska, prezes stowarzyszenia Szklany Mur, prywatnie mama dziecka autystycznego – Większość z nas nie wie jak zachować się na ulicy czy w autobusie wobec osoby dotkniętej autyzmem i dlatego chcemy mówić o tej chorobie.

W ramach kampanii „Niebieski kwiecień” 2 kwietnia Stowarzyszenie wystawi stoisko informacyjne pod Miejskim Domem Kultury, zaś 9 kwietnia w piekarskim Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się premiera sztuki „Kosmita” na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, podejmującej temat choroby.

- Całość przedstawienia przygotują uczniowie wraz z nauczycielami. Imprezą towarzyszącą będzie kiermasz rzeczy różnych z którego dochód przeznaczony zostanie na działalność statutową Stowarzyszenia – dodają członkinie stowarzyszenia.

Ponadto od marca do maja na terenie Piekar Śląskich prowadzona będzie zbiórka publiczna połączona z licznymi wydarzeniami towarzyszącymi.

- Autyzm nie jest chorobą psychiczną ani upośledzeniem umysłowym –dodaje Magda Duma, członkini stowarzyszenia - Nie można się nim zarazić podczas wspólnej zabawy czy poprzez kontakt . Jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka, a więc wpływa na wszystkie obszary jego funkcjonowania.

Najbardziej charakterystyczne objawy to nieprawidłowości w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju zabawy już przed trzecim rokiem życia dziecka. Większość dzieci autystycznych nie mówi, ma trudności z porozumiewaniem się gestami, rozumieniem poleceń. Nie inicjują i nie podtrzymują rozmowy, kontaktu wzrokowego z innymi.

- Bawią się godzinami same, w kółko powtarzając te same czynności. Sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie, żyjących w tajemniczym innym świecie istot, nie zwracających uwagi na to, co dzieje się wokół nich – dodaje Feliszowska.

Oczywiście objawy autyzmu są bardzo zróżnicowane, nierzadko połączone z dodatkowymi zaburzeniami wzroku, słuchu, porażeniem dziecięcym czy upośledzeniem umysłowym itp. Sprawia to, że prawidłowa diagnoza problemu oraz wychowanie dziecka autystycznego jest niezwykle trudne. –

- Rodzice nierzadko pozostawieni są sami sobie, tym bardziej, że przez dłuższy okres czasu przekonani są, że ich dziecko rozwija się zupełnie normalnie a niepokojące objawy są bagatelizowane przez otoczenie – mówi prezes Feliszowska - W Polsce trudno o rzetelną i sprawną diagnozę zaburzeń autystycznych, nierzadko rodzice otrzymują wiele sprzecznych informacji na temat stanu swojego dziecka, zaś niekonwencjonalne zachowania postrzegane są bardziej jako objaw braku wychowania niż zaburzeń rozwoju.

Jeśli dodać do tego bardzo długie okresy oczekiwania na wizytę u specjalistów to wówczas wokół dziecka i jego rodziny powoli nieubłaganie rośnie szklany mur, który rysuje granicę między tym, co normalne a tym co autystyczne. Na autyzm zaczyna chorować cała rodzina a jego skutki dotykają wszystkich jej członków.

Aby temu zapobiec w 2012 r. grupa aktywnych rodziców i osób zajmujących się na co dzień autyzmem w Piekarach Śląskich założyła Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Dotkniętych Autyzmem „Szklany Mur”.

- Celem działań Stowarzyszenia jest realizacja zadań wychowawczych, opiekuńczych i dydaktycznych na rzecz osób dotkniętych autyzmem oraz wsparcie ich rodzin, szczególnie na terenie miasta Piekary Śląskie – mówi Magda Duma - Jednym z naszych głównych zadań jest integracja autystyków ze środowiskiem lokalnym oraz zapobieganie ich wykluczeniu, wyrównywanie szans w dostępie do edukacji i dóbr kulturalnych oraz propagowanie wiedzy na temat zaburzeń autystycznych w społeczeństwie.

Aby rozbić tytułowy mur ze szkła Stowarzyszenie podejmuje konkretne inicjatywy i mimo krótkiego okresu działalności nawiązało współpracę z wieloma placówkami edukacyjnymi, kulturalnymi jak również poradniami psychologiczno – pedagogicznymi. Spotkania odbywają się w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich.

- Nasza „rewolucja” rozpoczęła się już z początkiem roku 2012r. Jako stowarzyszenie zwykłe zorganizowaliśmy wystawy prac naszych dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich, warsztaty dla nauczycieli i rodziców, integracyjny dzień dziecka w Świerklańcu – mówią członkinie stowarzyszania Szklany Mur - W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu jaki miał miejsce w dniach 1-7 grudnia 2012 Stowarzyszenie zorganizowało wystawę prac plastycznych dzieci autystycznych.

Przepiękne prace eksponowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Mieszkańcy mieli okazję zajrzeć przez chwilę do tak odmiennego i tajemniczego świata przeżyć autystycznych dzieci, poznać ich marzenia, ulubione kolory, sny i przekonać się, że w niczym nie różnią się od tych które mają zdrowe dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto