Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Termomodernizacja os. Wieczorka została nagrodzona dwoma ważnymi nagrodami

MAJ
UM Piekary Śląskie
W Piekarach Śląskich przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynków usytuowanych na osiedlu Wieczorka. W sumie prace objęły 79 budynków, całość kosztowała ponad 60 mln zł, a dodatkowo udało się wymienić kilkaset pieców węglowych.

Piekarska inwestycja została nagrodzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Miasto zdobyło bowiem trzecią nagrodę w konkursie „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” w kategorii – Rozwój i transformacja ciepła systemowego w miastach do 70 tys. mieszkańców.

– Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę. Piekary Śląskie to miasto na Górnym Śląsku, największa inwestycja termomodernizacyjna w kraju, 80 budynków i ponad 60 mln zł i wymienionych kilkaset pieców węglowych. Nasza inwestycja to kolosalny efekt ekologiczny odczuwalny nie tylko w dzielnicy, ale w całym mieście. Wszystko to dzięki wytężonej pracy pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz pani dyrektor. Ta nagroda to prawdziwy zaszczyt dla naszego miasta – powiedziała Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich

.

Kilka dni wcześniej Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, w imieniu miasta odebrała pierwszą nagrodę w konkursie na Inwestycję Roku organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

Przypomnijmy, że termomodernizację bloków położonych na osiedlu Wieczorka rozpoczęto w 2017 roku, a inwestycję ukończono w 2021 roku. W tym czasie zmodernizowanych zostało 79 budynków. W ramach docieplenia wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad piwnicą, docieplenie podłogi poddasza. Budynki podłączono do sieci, wykonano instalacje grzewcze oraz instalacje ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo w przypadku budynków, których dachy były w bardzo złym stanie technicznym, wykonano ich remonty, aby nie dopuścić do niszczenia wykonanej termomodernizacji.

Jak podkreśla Sława Umińska-Duraj, miasto musiało skorzystać ze środków komercyjnych, aby przeprowadzić tę proekologiczną inwestycję. Miastu udało się pozyskać też środki unijne. 19 z 79 budynków otrzymało dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 5 budynków otrzymało dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowalnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

- Realizacja okupiona była wielkimi trudnościami i kłodami rzucanymi pod nogi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który na skutek błędów w audycie energetycznym złożył na nas doniesienie do prokuratury. Finalnie Najwyższa Izba Kontroli uznała, że nie było ku temu podstaw, jednak przez wiele miesięcy byliśmy oskarżani, a kontrole ciągną się do dzisiaj. Także opozycja zarzucała nam niewłaściwe wykorzystanie środków. Tak naprawdę swoją determinacją i dążeniem do celu pokazaliśmy jak bardzo katowicki WFOŚiGW nie spełnia swoich zadań – przyznaje Sława Umińska-Duraj.

Jak podkreśla prezydent Piekar Śląskich, zrealizowane zadanie przyczyniło się do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, a to w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto