Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Turystyka w Piekarach Śląskich

Oprac. AS
Żadne ze śląskich miast nie kojarzy się tak bardzo z wędrówką jak Piekary Śląskie. Co rok na piekarskie wzgórze do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywają pieszo setki tysięcy pielgrzymów. Bo choć Piekary nie są największym miastem Śląska to tutaj bije jego serce.

Piekarska Kalwaria to miejsce refleksji i medytacji. Na tym wzgórzu przez trzynaście lat spotykał się z ludźmi pracy biskup Karol Wojtyła- późniejszy papież Jan Paweł II. Podczas jego wizyty na Śląsku w 1983 roku, Cudowny Obraz Matki Boskiej Piekarskiej odbył niebywałą pielgrzymkę na lotnisko w Muchowcu by spotkać się z ojcem świętym.

Wybudowana w stylu neoromańskim Bazylika Najświętszej Maryi Panny to nie tylko miejsce kultu cudownego obrazu. Świątynia jest skarbcem śląskiej sztuki sakralnej, zawiera pamiątki wizyty króla Jana II Sobieskiego, złoty różaniec i stułę ofiarowane przez papieża Jana Pawła II oraz wiele cennych darów wotywnych. Mury bazyliki pokryte są cenną polichromią. Sąsiadująca z Bazyliką Kalwaria składa się z czterdziestu kaplic oraz świątyni wieńczącej wzgórze. Wszystkie zbudowane są na planie kalwarii jerozolimskiej.

Piekary i piekarska Kalwaria to nie tylko miejsce duchowej refleksji ale i odpoczynku na łonie przyrody. W mieście znajduje się wiele cennych i rzadkich przyrodniczo obszarów do których dostęp umożliwiają wytyczone w mieście szlaki turystyczne czy trasy rowerowe. Turyści mogą również odwiedzić Kopiec Wyzwolenia usypany dla uczczenia śląskich zrywów niepodległościowych jakimi były Powstania Śląskie. To najmłodszy a zarazem najwyższy tego typu obiekt w Polsce.

Przez centrum Piekar prowadzi także szlak historyczny, w którym odzwierciedlają się dzieje miasta. Zabytkowa zabudowa Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej, wielkomiejska kamienica z początku ubiegłego wieku, czy kamienica i pracownia figur Schaefferów to tylko niektóre obiekty, jakie można zwiedzić spacerując po mieście.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto