Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne piekarskie kamienice kryją w sobie ciekawą historię. Postanowiliśmy ją poznać.

AS
Ulica Wyszyńskiego
Ulica Wyszyńskiego
Siedziba policji województwa śląskiego i słynna drukarnia Teodora Haneczka w latach 30. XX wieku były w naszym mieście

Idąc ulicą Bytomską w stronę bazyliki mijamy mnóstwo starych i pięknych kamienic. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w jednej z nich, pod numerem 86 mieszkał Karol Ogórek, budowniczy Kalwarii piekarskiej. Tuż obok stoi gmach jednego z banków, pochodzący z lat 30. XX wieku.

- W tym budynku była siedziba policji województwa śląskiego - mówi Andrzej Kołodziejczyk z Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Zbaczając nieco z trasy dojdziemy do I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Budynek najlepszego liceum w Piekarach powstał w 1933 roku według trendu wykreowanego przez architektów niemieckich. W budynku znajdowało się piekarskie gimnazjum, które pierwotnie było w dzisiejszej Szkole Podstawowej numer 1.
Przy ulicy Popiełuszki znajduje się kaplica św. Ignacego, która została wybudowana w 1860 roku.

- Pod kaplicą znajduje się źródło wody głębinowej - mówi Kołodziejczyk. Jest tam też nisza skalna, która być może powstała na skutek dawnej eksploatacji wapienia - dodaje.

Na przeciwko Bazyliki jest Zakład Kamieniarski rodziny Schaefer znany w całej południowej Polsce. W tym domu przed wojną mieszkała pisarka Pola Gojawiczyńska.

Niedaleko Bazyliki, w kamienicy nr 176, w XIX wieku mieściła się słynna drukarnia Teodora Haneczka, który założył w Piekarach Śląskich pierwszą na Górnym Śląsku polską drukarnię, gdzie były wydawane książki do nabożeństwa, śpiewniki, literatura staropolska, kalendarze oraz dzieła śląskich pisarzy.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się budynek, z przełomu XIX i XX wieku, szkoły zawodowej. Jest on cofnięty od ulicy, ale to wynika z faktu, że kiedyś przed nim stał budynek nieistniejącej już straży pożarnej. Kamienica numer 19 to dawny budynek władz gminy Piekary z okresu międzywojennego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto