Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich - ZDJĘCIA. Tysiące kobiet zebrało się na wzgórzu kalwaryjskim

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2021. Procesja na wzgórze kalwaryjskie
Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2021. Procesja na wzgórze kalwaryjskie Karina Trojok
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. W niedzielę 22 sierpnia 2021 roku tysiące kobiet zebrało się na wzgórzu kalwaryjskim, by wziąć udział w mszy świętej i wspólnie modlić się do Matki Bożej Piekarskiej. Liturgii przewodniczył i wygłosił homilię biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Wcześniej w słowie społecznym do wiernych przemówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Zobacz ZDJĘCIA.

Pielgrzymka kobiet do Piekar

Tysiące kobiet zebrało się na wzgórzu kalwaryjskim w Piekarach Śląskich. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, do Piekar Śląskich wróciła tradycyjna pielgrzymka. Kobiety i dziewczęta modliły się do Matki Bożej Piekarskiej. Po litanii w bazylice do Matki Bożej Piekarskiej kobiety przeszły w procesji z obrazem MBP na Kalwarię. Wiele kobiet tradycyjnie założyło śląskie stroje.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI KOBIET DO PIEKAR

Kobiety modliły się m.in. o błogosławieństwo dla całej rodziny, o zdrowie i powrót do normalności. Intencji było sporo. Kobiety podliły się do Maryi. Niektóre kobiety na pielgrzymkę przychodzą od wielu lat. Na piekarskiej Kalwarii byli pielgrzymi z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i innych regionów Polski. Modliły się nie tylko kobiety. Niektóre kobiety przyszły z rodzinami, z mężem czy synem. Na piekarskim wzgórzu nie brakowało też mężczyzn.

Tradycyjnie do pątniczek przemówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Arcybiskup w słowie społecznym do wiernych mówił m.in. o tradycyjnym świętowaniu niedzieli, robieniu przemyślanych zakupów.

- Potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo – zakorzenione w tradycji i w szacunku dla każdego człowieka – zaznaczył metropolita. - Szanujmy Górny Śląsk, naszą ojcowiznę, jak matkę. I pielęgnujmy górnośląski etos, przekazywany w rodzinie, Kościele i w szkołach, zwłaszcza dzięki postawie nauczycieli – wezwał.

Podziękował także wszystkim, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce z epidemią Covid-19. Arcybiskup apelował także o troskę o środowisko naturalne.

- Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru – z szacunkiem i miłością. Działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywności – to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej - mówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Metropolita wspomniał też o doktor Jolancie Wadowskiej - Król, która w latach 1974–1981 uratowała przed zachorowaniem na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach. W ostatnim czasie władze Uniwersytetu Śląskiego przyznały lekarce doktorat honoris causa.

- Dzięki jej działaniom około 2 tys. dzieci wyjechało do sanatoriów. Wyburzono dwie ulice familoków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie huty oraz domy przy innych ulicach w jej pobliżu. Wywieziono 200 tys. ton skażonej ziemi – wyliczał abp Skworc.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 8.30 modlitwą różańcową. Mszy świętej o godzinie 11.00 przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, który wygłosił także homilię. Po Eucharystii zaplanowano godzinę ewangelizacyjną, a o godzinie 14.00 zaplanowano godzinę młodzieżową. O godzinie 15.00 przewidziano nieszpory, które poprowadził bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Pielgrzymka zakończyła się procesją z Obrazem do bazyliki.

Pierwsza pielgrzymka stanowa kobiet odbyła się jeszcze przed II wojną światową. Do Maryi Piekarskiej przybyły wówczas kobiety. Fenomenem stały się pielgrzymki świata męskiego, które od 1947 roku stały się wyjątkową tradycją Piekar Śląskich.

Papież Franciszek zwrócił się do pielgrzymujących kobiet

Ojciec Święty przesłał słowa pozdrowień i udzielił specjalnego błogosławieństwa pielgrzymującym do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. List z Watykanu odczytał metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

W korespondencji z Watykanu skierowanej na ręce abp Wiktora Skworca czytamy:

Jego Świątobliwość Franciszek, powiadomiony o tradycyjnej pielgrzymce kobiet do Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, która odbędzie się w dniu 22 sierpnia br., przesyła Uczestniczkom wyrazy duchowej łączności i serdeczne pozdrowienie.

Ojciec Święty otacza swoją modlitwą wszystkie Babcie, Mamy i Córki, które przychodzą do Maryi, aby dziękować Jej za orędownictwo u Boga i za otrzymane łaski, a także by ufnie zawierzać Jej sprawy osobiste i tych, których noszą w swoich sercach.

Papież życzy, by to spotkanie z ko­chającą Matką Boga i ludzi było dla każdej z Was impulsem do ożywienia wiary, nadziei i miłości, okazją do dzielenia swoich trosk i nadziei, źródłem radości i pokoju. Niech to nawiedzenie przyniesie obfite owce łaski w Waszych sercach, w rodzinach, w parafiach i wspólnotach.

Wam i Waszym bliskim Ojciec Święty z serca udziela Apostolskiego Błogosławieństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto