MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policja swoje, ludzie swoje

Katarzyna Wolnik
Grzegorz Bugdoł uważa, że samochody, mimo wszystko, pędzą ulicą Konstytucji 3 Maja zbyt szybko.
Grzegorz Bugdoł uważa, że samochody, mimo wszystko, pędzą ulicą Konstytucji 3 Maja zbyt szybko.
Kazimiera B. (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) ma dosyć samochodów, pędzących z ogromną szybkością po ulicy Ziętka na Osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich.

Kazimiera B. (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) ma dosyć samochodów, pędzących z ogromną szybkością po ulicy Ziętka na Osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich. - Już kilka miesięcy należymy do Unii Europejskiej, prędkość jazdy w terenie zabudowanym nie powinna przekraczać pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, a na Osiedlu Wieczorka nic się nie zmieniło - twierdzi kobieta.

- A do tego ten ogromny hałas! Mógłby ktoś sprawdzić, z jaką szybkością jeżdżą samochody od godziny czwartej trzydzieści do szóstej trzydzieści i od dwudziestej do dwudziestej trzeciej między SAM-em a przystankiem PKM! Ta sama sprawa dotyczy ulicy Konstytucji 3 Maja, od Osiedla Wschód do skrzyżowania z Ziętka.

Pani Kazimiera twierdzi, że prędkość przekraczają też nagminnie auta jeżdżące pod oknami jej mieszkania, na ulicy Węglowej. - Kilka miesięcy temu mój sąsiad został potrącony na pasach. I kto miał mu zapłacić za szpital i rehabilitację? - denerwuje się Kazimiera B.

Spostrzeżeń mieszkańców zupełnie nie potwierdzają policyjne statystyki. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy na ulicy Konstytucji 3 Maja doszło zaledwie do jednej kolizji. - Mieszkańcy ciągle skarżą się na przejeżdżające ulicami Ziętka i Konstytucji samochody. W czasie kilkunastogodzinnej kontroli radarowej i fotoradarowej tego odcinka zaledwie dwa pojazdy nieznacznie przekroczyły prędkość - informuje nadkomisarz Roman Rabsztyn, rzecznik piekarskiej policji. - Problemem są natomiast ogromne nierówności nawierzchni i garby. To one powodują subiektywne odczucia mieszkańców, gdy samochody tłuką się po nierównej drodze, ale na pewno nie jest to nadmierna prędkość.

Z ostatniej analizy policji wynika, że stan bezpieczeństwa na piekarskich drogach, w ciągu ostatniego półrocza, znacznie się poprawił. Spadła liczba kolizji i wypadków. Tradycyjnie najczęściej występowały one na ulicy Bytomskiej, Obwodowej i piekarskim odcinku trasy DK 94. Od kilku miesięcy jest ich tutaj coraz mniej. - Powód to więcej dróg, jest obwodnica, są dwa ronda. Spadło natężenie ruchu w centrum - wyjaśnia Rabsztyn.


Analiza stanu bezpieczeństwa
na piekarskich drogach za pół roku:

- 38 zdarzeń drogowych (55 w zeszłym półroczu)

- 44 rannych (70 w zeszłym półroczu)

- 1 zabity (1 w zeszłym półroczu)

- 4 wypadki spowodowane przez pieszych (3 wtargnięcia na jezdnię, 1 zabity)

- w 3 przypadkach rowerzyści byli sprawcami wypadków
(9 w zeszłym półroczu)

Najwięcej niebezpiecznych zdarzeń wystąpiło w kwietniu (10).
Najbezpieczniejszym miesiącem okazał się czerwiec (5).
Najwięcej wypadków było w środy, najmniej w niedziele.
Miejsca występowania największych zagrożeń to: ulica Obwodowa (6 wypadków, 27 kolizji), Bytomska (3 wypadki, 14 kolizji), trasa DK 94 (3 wypadki, 17 kolizji).

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto