Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda Piekar Śląskich: Ptaki i rośliny w mieście

Na podstawie notatek Stowarzyszenia Przyrodników
Jednym z najciekawszych obiektów przyrodniczych Piekar Śląskich jest powyrobiskowy zbiornik Cegielnia w Piekarach Śląskich. Dotrzemy do niego idąc główną ścieżką w lesie Dioblina, zbiornik znajduje się po prawej stronie dróżki.

Zbiornik powstał przez zalanie wyrobiska piasku i gliny do pobliskiego zakładu. Po zaprzestaniu działalności gospodarczej głębokie zagłębienie stopniowo zaczęło się wypełniać wodami głównie opadowymi.

Można tu zaobserwować procesy brzegowe polegające na podmywaniu i wymywaniu brzegu. Procesy te nasilone są na brzegach północnych, które są strome i wysokie. Ta część zbiornika porośnięta jest tylko kępami pałki szerokolistnej i jeżogłówki gałęzistej oraz ponikła błotnego i żabieńca babki wodnej. Brzeg wschodni, południowy i zachodni mają łagodniejszy charakter. Występują tu płaty trzciny pospolitej, tataraku zwyczajnego i pałki szerokolistnej oraz dwa stanowiska roślin chronionych a mianowicie grążela żółtego oraz grzybienia białego. 

Stale gniazdują tu łyski i kaczki krzyżówki, na żer przylatują łabędzie a na przelotach obserwowano min. czernice.
Jednym z najciekawszych obiektów przyrodniczych Piekar Śląskich jest powyrobiskowy zbiornik Cegielnia w Piekarach Śląskich. Dotrzemy do niego idąc główną ścieżką w lesie Dioblina, zbiornik znajduje się po prawej stronie dróżki. Zbiornik powstał przez zalanie wyrobiska piasku i gliny do pobliskiego zakładu. Po zaprzestaniu działalności gospodarczej głębokie zagłębienie stopniowo zaczęło się wypełniać wodami głównie opadowymi. Można tu zaobserwować procesy brzegowe polegające na podmywaniu i wymywaniu brzegu. Procesy te nasilone są na brzegach północnych, które są strome i wysokie. Ta część zbiornika porośnięta jest tylko kępami pałki szerokolistnej i jeżogłówki gałęzistej oraz ponikła błotnego i żabieńca babki wodnej. Brzeg wschodni, południowy i zachodni mają łagodniejszy charakter. Występują tu płaty trzciny pospolitej, tataraku zwyczajnego i pałki szerokolistnej oraz dwa stanowiska roślin chronionych a mianowicie grążela żółtego oraz grzybienia białego. Stale gniazdują tu łyski i kaczki krzyżówki, na żer przylatują łabędzie a na przelotach obserwowano min. czernice.
Przyroda Piekar Śląskich ma wiele tajemnic. Stowarzyszenie Przyrodników stara się je odkryć. To dzięki nim wiemy jakie gatunki zwierząt i jakie rośliny są w naszym mieście
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto