MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowe ceny za wodę w woj. śląskim! Gdzie jest najdrożej? Oto ceny wody i ścieków w 2024 r.

Agnieszka Skiera
Agnieszka Skiera
RACHUNKI. Rekordowe ceny za wodę w woj. śląskim! Sprawdź, ile muszą płacić mieszkańcy większych miast w Śląskiem za dostarczenie wody i za odprowadzenie ścieków. Gdzie jest najdrożej?

Tam woda jest najdroższa - ZOBACZ RANKING MIAST W ŚLĄSKIEM

Ceny za wodę w woj. śląskim rosną...

W wielu miastach woj. śląskiego cena za wodę oraz odprowadzenie ścieków sporo wzrosła w przeciągu ostatnich 6 lat. Rekordzista na skalę Polski jest Sosnowiec z podwyżką o 45% w stosunku do roku 2018! Ale inne miasta nie mają o wiele lepiej. Głośno było ostatnio o podniesieniu cen wody w Bytomiu, kolejne miasta również czeka zmiana trzyletnich taryf. Ile teraz trzeba zapłacić w największych miastach naszego regionu za metr sześcienny doprowadzonej wody i odprowadzonych ścieków?

Oto RANKING 20 miast - tam jest najdrożej!

Opracowaliśmy go na podstawie zestawienia danych z trzech różnych stron cena-pradu.pl/woda-2.html4, portalsamorzadowy.pl oraz zaradnyfinansowo.pl. Ceny wody zmieniają się teraz dynamicznie i możliwe, że w niektórych miejscach dane nie zostały jeszcze zaktualizowane.

Skąd podwyżki cen wody?

Regulatorem taryf na rynku wodociągowo-kanalizacyjnym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To do niego przedsiębiorstwa gminne występują o zmianę (najczęściej podwyżkę) trzyletniej taryfy na ceny wody i ścieków w swoim rejonie. Organ ten może do tego wniosku się przychylić lub nie. Istniej więc miasta, w których cena od kilku lat pozostaje niezmienna, ale nie dlatego, że przedsiębiorstwo nie wnioskuje o jej zmianę. W najbliższym czasie taryfy mogą wzrosnąć i tam.

Dlaczego ostatnio przedsiębiorstwa wodno-ściekowe tak tłumnie starają się o podniesienie cen? Cóż, duże podwyżki cen prądu, gazu, galopująca inflacja, wzrost kosztów pracy, a także, jak czytamy na portalsamorzadowy.pl, w przypadku spółek, które kupują wodę z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach (zaopatruje ona ponad 3,5 miliona mieszkańców województwa) podniesienie ceny sprzedaży o ponad 30 proc. Podsumowując, gdy miasto nie radzi sobie już finansowo z utrzymywaniem sieci wodno-kanalizacyjnej i ze wszystkimi kosztami wokoło, wnioskuje do Wód Polskich o możliwość podniesienia cen.

Gdzie teraz najwięcej płacimy za wodę i kanalizację w woj śląskim? Zobaczcie!

Rekordowe ceny za wodę w woj. śląskim! Gdzie jest najdrożej?...

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowe ceny za wodę w woj. śląskim! Gdzie jest najdrożej? Oto ceny wody i ścieków w 2024 r. - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto