Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich. Na projekty mieszkańców miasto przeznaczy 2 mln zł

Szymon Bijak
Szymon Bijak
4 lutego rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich. W jego ramach w przeszłości powstał m.in. wodny plac zabaw czy parking na os. Wieczorka.
4 lutego rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich. W jego ramach w przeszłości powstał m.in. wodny plac zabaw czy parking na os. Wieczorka. Iwona Swietlik
4 lutego rozpocznie się ósma edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich. To inicjatywa, która od lat cieszy się dość dużą popularnością. Projekty, które być może w przyszłym roku zostaną zrealizowane przez władze miasta, mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy. Na inwestycje są przewidziane dokładnie 2 mln zł.

Piekary Śląskie: rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

"Zmieniaj Piekary Śląskie, zgłoś projekt, masz do wydania 2 mln zł" - w ten właśnie sposób władze miasta zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tegorocznej odsłonie Budżetu Obywatelskiego. Rusza ona w czwartek, 4 lutego.

Do 9 kwietnia można zgłaszać wnioski, które następnie będą weryfikowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji. W przedsięwzięciu, które od lat cieszy się dość dużą popularnością, może wziąć udział każdy mieszkaniec Piekar Śląskich - zarówno osoby pełnoletnie, jak i te, które nie ukończyły 18 roku życia. Warto jednak pamiętać, że niepełnoletni mieszkańcy będą musieli przedstawić zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w Budżecie Obywatelskim.

Formularz zgłoszenia swojego projektu można pobrać ze strony internetowej (www.obywatelski.piekary.pl). Będą one także dostępne w specjalnych punktach informacyjnych (m.in. w Urzędzie Miejskim).

Po jego wypełnieniu, należy całość podpisać i zgłosić za pomocą jednej z dostępnych form:

  • osobiście w Urzędzie Miasta;
  • listownie na adres Urząd Miasta (ul. Bytomska 84, 41- 940 Piekary Śląskie) z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2022”;
  • drogą mailową na adres: [email protected], gdzie załącznikami do maila powinien być skan podpisanego wniosku oraz skany załączników.

Trzeba pamiętać, że wniosek powinien zawierać kilka podstawowych informacji m.in. dane osobowe, nazwa projektu, krótki jego opis i jego lokalizacja, uzasadnienie dla realizacji, wstępny kosztorys czy szacunkowy koszt utrzymania po zrealizowaniu inwestycji. Maksymalna kwota na jeden projekt może wynieść 700 tys. zł. Zgłaszać można zarówno rzeczy „twarde” (inwestycyjne), jak i „miękkie” (kulturalne, artystyczne, społeczne).

W połowie maja - po odpowiedniej weryfikacji i zaopiniowaniu - zostanie ogłoszona lista projektów poddanych pod głosowanie. Kilka dni później, na początku czerwca, ruszy natomiast głosowanie internetowe (będzie można oddawać głosy również w sposób tradycyjny).

Najpóźniej - pod koniec czerwca - mieszkańcy Piekar Śląskich dowiedzą się, które projekty okażą się tymi zwycięskimi. Realizacja nastąpi z kolei w 2022.

– Czekamy na zgłoszenia projektów, na pomysły małych i dużych zmian. Możecie sami zgłosić projekt, poprzeć ten, który przygotowali znajomi, sąsiedzi czy przyjaciele lub po prostu ten, który uznacie za najlepszy. Wszystko jest w Waszych rękach, zatem zachęcam do aktywnego udziału w tworzeniu piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Razem zmieniajmy nasze miasto - mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent miasta.

W przeszłości udało się - w ramach piekarskiego Budżetu Obywatelskiego - zrealizować m.in. budowę wodnego placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Powstały również miejsca parkingowe na os. Wieczorka czy siłownia pod chmurką w Brzezinach Śląskich.

W ubiegłym roku natomiast mieszkańcy wybrali następujące projekty do realizacji:

  • sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy dworcu autobusowym - os. Wieczorka;
  • budowa ogólnodostępnych miejsc parkingowych na os. Powstańców Śląskich;
  • park w Brzezinach;
  • tężnia solankowa Brzozowice Kamień;
  • doświetlenie przejść dla pieszych lampami hybrydowymi eko;
  • plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 13;
  • budki lęgowe dla ptaków jerzyków;
  • rozwój turystyki rowerowej oraz
  • zakup narzędzi szlifierskich i malarskich.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto