Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wojewoda Wieczorek rozmawia z samorządowcami

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Śląskie przygotowuje się na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. W naszym regionie powstają specjalne miejsca, w których znajdą schronienie, infolinie oraz punkty informacyjne. - Świat się musi w jakiś sposób zjednoczyć i odnieść się do tej sytuacji - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Województwo śląskie już od kilku tygodni, podobnie jak inne województwa w Polsce, przygotowują się na przyjmowanie uchodźców.

- Działania wojewodów w zakresie przygotowania stosownych baz zabezpieczenia obywateli Ukrainy, którzy potrzebowaliby wsparcia i pomocy z uwagi na ewentualny wybuch wojny, trwają już od kilku tygodni. Wojna wybuchła, napaść Rosji na Ukrainę miała miejsce. Można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby obywateli Ukrainy otoczyć stosowną opieką w każdym regionie w Polsce, również przy współpracy z samorządami - zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Śląskie na bieżąco współpracuje z województwami sąsiadującymi z Ukrainą, podkarpackim i lubelskim przy nadzorze ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- Wymieniamy się z wojewodami poszczególnymi informacjami w zależności od tego, jakie wsparci do relokacji jest potrzebne na terenie poszczególnego województwa. Udzielamy je również przy współpracy z poszczególnymi samorządami, na których terenie potrzebne jest zakwaterowanie osób - dodaje.

Zarówno województwo śląskie, jak i samorządy w naszym regionie, przygotowują się na przyjmowanie uchodźców. Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia poinformował, że na terenie miasta uruchomiono centrum wolontariatu pl. Sobieskiego 3, gdzie możecie dostarczyć pomoc rzeczową oraz punkt informacyjny w Urzędzie Miejskim. Do pomocy uchodźcom przyłączyło się m.in. również Zabrze, które przygotowuje specjalne miejsca dla uchodźców w hali "Pogoń".

- Uczestniczymy w tych procesach, które są realizowane na szeroką skalę dyspozycji - mówi Małgorzata Mańska-Szulik, prezydent Zabrza. - Przygotowujemy tego typu miejsca, żeby w razie potrzeby były do dyspozycji. Wspólnie ze Śląskim Centrum Chorób Serca pracujemy także nad pomocą medyczną, która będzie w najbliższych godzinach tak naprawdę dedykowana tym, którzy tej pomocy teraz potrzebują - dodaje.

Na Śląsku ma być więcej miejsc, które zapewnią nocleg uchodźcom z Ukrainy.

- Zgodnie z planami zarządzania kryzysowego, te miejsca są bardzo różne w zależności od tego, jaka liczba mogłaby do nas przyjechać. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby miejsca i bytność tych osób były w warunkach komfortowych i humanitarnych - mówi Jarosław Wieczorek.

Spotkanie śląskich samorządów. Gminy chcą wydać środki publiczne na pomoc uchodźcom

25 lutego odbyło się spotkanie online wojewody śląskiego z samorządowcami, którzy prosili o zgodę, żeby móc wydawać środki publiczne na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że wkrótce taką zgodę otrzymają. Rozmowy są w toku.

- Rozmawiamy o wszystkich ewentualnościach, dotyczących wsparcia, zarówno tego od samorządów bezpośrednio mieszkańcom Ukrainy, którzy przebywają na terenie ich gmin, jak również naszych koordynacji, współpracy między rządem, a samorządem. Właśnie w tym wsparciu, w relokowaniu i w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno tego medycznego, jak i socjalnego, na terenie każdego miasta i gminy - wyjaśnia wojewoda.

Nie potępia także samorządów, które, zerwały współpracę z rosyjskimi miastami. Taką decyzję podjęła m.in. 24 lutego bytomska Rada Miasta. Radni podjęli uchwałę o wypowiedzeniu przez Bytom umowy partnerskiej rosyjskiemu Dmitrowowi.

- To symboliczny gest, który pokazuje nasz sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na wolne i niepodległe państwo w Europie - wyjaśnia Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, co się wydarzyło na wschodzie Europy. Agresja ma miejsce, sankcje są podejmowane. Pan premier Mateusz Morawiecki wracał ze wczorajszego szczytu Rady Europejskiej. Tam zostały podjęte odpowiednie kroki względem agresora. Mam nadzieję, że pewnie nie ostatnie. Świat się musi w jakiś sposób zjednoczyć i odnieść się do tej sytuacji. Samorządy również czują taką potrzebę i to robią, ale w sposób autonomiczny - komentuje Jarosław Wieczorek.

Prace nad przyjmowaniem obywateli Ukrainy w województwie śląskim ciągle trwają.

- Uruchomiliśmy specjalną infolinię dla obywateli Ukrainy. Działa non stop, więc można pod nią uzyskać niezbędne informacje. Przygotowujemy również punkty informacyjne dla uchodźców - mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. - Wszystkie informacje na temat tego, co powinni zrobić uchodźcy po przekroczeniu granicy są na stronie urzędu wojewódzkiego, na stronie MSWiA oraz na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dotyczą także osób, które przekroczyły granicę i nie mają paszportu oraz wizy. Osoby, które przebywają na terenie naszego województwa i chcą ściągnąć tutaj rodzinę, najlepiej, żeby korzystały z tych stron, tam uzyskają wszystkie informacje - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląskie przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wojewoda Wieczorek rozmawia z samorządowcami - Katowice Nasze Miasto

Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto