Tour de Piekary. Wyścig rowerowy ulicami Piekar Śląskich

Agnieszka Strzelczyk
Wyścig rowerowy Tour de Piekary na mecie. Zasady współzawodnictwa jednoznacznie określał regulamin wyścigu.Skalę trudności wyznaczała upalna pogoda i niełatwa trasa. O poziomie zadowolenia decydowała sprawna organizacja i satysfakcja z zajętego miejsca.

Na starcie do zawodów stanęło 109 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych. Zawody rozpoczęły się punktualnie o godz. 10 00, najpierw najmłodsza kategoria dzieci ze szkół podstawowych (roczniki 2003 i młodsi) pokonywała sprawnościowy tor przeszkód. W tej kategorii wiekowej wśród dziewczyn zwyciężyła Dominika Małek, natomiast wśród chłopców Bartosz Łyduch.

O godz. 10 15 na trasę wyścigu wyruszyli uczniowie szkół podstawowych (klasy 4-6), w tej kategorii z czasem 08:21 najlepszy okazał się Dawid Szydło wśród chłopców, natomiast wśród dziewczyn zwyciężyła Anna Musiałek z czasem 09:31, ta grupa wiekowa pokonywała jedno okrążenie. W następnej kategorii wiekowej (gimnazja + szkoły średnie) bezkonkurencyjny okazał się Rafał Pruciak, który uzyskał czas 11:58.

Ta grupa wiekowa pokonywała dwa okrążenia. Kategorie czwartą (41 lat i więcej), którą pokonywano na dystansie 4 okrążeni, wśród mężczyzn najszybciej pokonał Adam Jagła (25:36), natomiast wśród kobiet zwyciężyła Mariola Barańska z czasem 29:06. O godz. 12 15 jako ostatni na trasę wyścigu wyścigu wyruszyli zawodnicy w kategorii piątej (21 -40 lat), którzy pokonywali najdłuższą trasę 6 okrążeń.

W tej kategorii po emocjonującym finiszu zwyciężył zawodnik MMBIKE TEAM z Piekar Śląskich Mariusz Musiałek (35:21), wśród kobiet najlepsza okazała się Magdalena Ożga ze Zdzieszowic (28:11). Kobiety pokonywały dystans 4 okrążeni.

O godz. 13 30 odbyło się oficjalnie zakończenie rywalizacji, nagrody w postaci pucharów, medali oraz nagród rzeczowych wręczali Prezydent Miasta Piekary Śląskie pan Stanisław Korfanty oraz Dyrektor MOSIR Piekary Śląskie pan Łukasz Tomczyk.

Trasa wyścigu

Pętla rozpoczynać się będzie i kończyć na Kopcu Wyzwolenia przebiegać będzie ulicami Jana Pawła II - Inwalidów Wojennych – Wyzwolenia.
Długość wyznaczonej pętli wynosi – 3518m.

Współzawodnictwo w kategorii I – szkoły podstawowe (klasy 1-3) przeprowadzone zostanie na placu reprezentacyjnym pod Kopcem Wyzwolenia na odcinku 1 kilometra.

Wyścig odbędzie się w następujących kategoriach:

Kat. I – szkoły podstawowe (klasy 1-3) (2006 – 2004) sprawnościowy tor rowerowy
Kat. II - szkoły podstawowe (klasy 4-6) (2003 – 2001) 2 okrążenia
Kat. III - gimnazja + szkoły średnie (2000 – 1994) 3 okrążenia
Kat. IV - Masters – 41 lat i więcej (1972 i starsi) 5 okrążeń
Kat. V - Elita – 20 – 40 lat (1993 – 1973 ) 10 okrążeń

Kat. R - Kategoria rodzinna (rodzic + dziecko szkoła podstawowa klasy 4-6)
łączny wynik pierwsze okrążenie dziecka + pierwsze okrążenie rodzica z własnych wyścigów. Zgłoszenie do kategorii rodzinnej tylko dla osób zarejestrowanych przez internet po odebraniu numerów w biurze zawodów.

Prowadzona będzie również klasyfikacja piekarskich szkół, oddzielnie dla szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych zgodnie z zasadą przyznającą za udział każdego uczestnika – 1 pkt.