Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transformacja energetyczna - nowy kierunek studiów podyplomowych na Politechnice Śląskiej. To wynik współpracy z firmą Energo-Complex

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Współpraca Politechniki Śląskiej z firmą Energo-Complex zaowocowała podpisaniem umowy ws. konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej.
Współpraca Politechniki Śląskiej z firmą Energo-Complex zaowocowała podpisaniem umowy ws. konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. Aleksandra Wielgosz
12 lutego w Piekarach Śląskich nastąpiło podpisanie umowy ws. konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej, pomiędzy firmą Energo-Complex a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT) w Szczecinie i Politechniką Śląską w Gliwicach. Rewolucyjny kierunek ma być odpowiedzią na palące potrzeby w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i zużywania energii. W październiku br. rozpoczną się pierwsze zajęcia.

Firma Energo-Complex rozpoczęła swoją działalność 1998 roku od produkcji podzespołów do podobciążeniowych przełączników zaczepów. Od tej pory znaczenie rozszerzyła zakres usług, włączając w to powołanie Akademii Transformacji Energetycznej.

- Energo-Complex, spółka z 25- letnim doświadczeniem w branży energetycznej zainicjowała Akademię Transformacji Energetycznej, by dzielić się doświadczeniem w osiąganiu niezależności energetycznej - czytamy na oficjalnej stronie ATE.

Akademia jest odpowiedzią na wyznaczenie przez Komisję Europejską celów związanych z osiągnięciem do 2050 roku neutralności klimatycznej.

W poniedziałek, 12 lutego w siedzibie Energo-Complex w Piekarach Śląskich nastąpiło podpisanie umowy ws. konsorcjum w zakresie studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. Umowa została zawarta między firmą Energo-Complex, reprezentowaną przez jej prezesa, dr inż. Marka Szrota i dwiema uczelniami wyższymi - Politechniką Śląską w Gliwicach i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (ZUT), które reprezentowali prof. dr hab. inż. Marian Knapik i dr hab. inż. Krzysztof Okarma. Jest to kolejny krok w rozwoju Akademii Transformacji Energetycznej, która stawia na współpracę świata nauki ze światem biznesu.

- W naszym zamyśle projekt ma łączyć praktyków, pragmatyków, dydaktyków, naukowców z szeroko pojętym rynkiem potrzeb, czyli z tą grupą ludzi, którzy o transformacji dowiedzieć się muszą, bo to nie jest rzecz, którą można, ale trzeba wiedzieć - mówił dyrektor projektu ATE, Krzysztof Ćwichoń.

Studia skierowane są do wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę w zakresie transformacji energetycznej. Podejście do tematu zwiera różne aspekty - techniczne, ekonomiczne, społeczne i prawne.

- Patrzymy na sytuację energetyczną szeroko. To co dzisiaj jest na rynku studiów wyższych, to w większości branżowe, wąskie, specjalistyczne kierunki, natomiast my patrzymy na ATE jak na szerokie kontinuum - od wytworzenia energii po ergonomię zużycia. Studia podyplomowe kierowane są dla osób zarządzających energią w przedsiębiorstwach i dla tych, którzy zarządzają problemem transformacji energetycznej w samorządzie - tłumaczył Krzysztof Ćwichoń.

Zajęcia na obu uczelniach rozpoczną się w październiku br. Wszyscy zainteresowani rozpoczęciem studiów podyplomowych będą zobowiązani przejść program zaplanowany na dwa semestry. Studia obejmują 220 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, większość z nich będzie odbywała się w murach uczelni. Na tym nie kończą się plany akademii.

- To są pierwsze studia. Następne w 2025 roku będą już studiami inżynierskimi. Uruchomimy szkolnictwo zawodowe i szkolnictwo techniczne - kończy dyrektor projektu ATE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto