Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich wprowadza roboty dla dłużników

Małgorzata Węgiel
Masz trudną sytuację finansową? Zaległości czynszowe nie dają spokojnie zmrużyć oka? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich postanowił pójść na rękę lokatorom. Zamiast zwracać ubiegłoroczne zaległości w gotówce, piekarzanie będą mogli odpracować swój dług.

- Idea odpracowania zaległości wzięła się z dużego zadłużenia lokatorów - mówi Maciej Trela, dyrektor ZGM. - Części naszych lokatorów brakuje środków na uiszczenie opłat, dlatego pytają o możliwość uregulowania zadłużenia w inny sposób - dodaje.

Zaległości lokatorów względem ZGM sięgają 10,6 mln zł, czyli prawie tyle ile wynoszą roczne wpływy z czynszów, które wynoszą około 11 mln zł. Największy dłużnik w mieście ma 47 tys. długu.

Kto będzie mógł odpracować dług? W zarządzeniu prezydenta Piekar Śląskich z 19 stycznia 2012 roku czytamy, że: może to być każdy pełnoletni lokator, który posiada dług za 2011 rok (zarówno najemcy z nakazem sądowym zapłaty, jak i ci bez takiego wyroku), osoby eksmitowane zobowiązane do opróżnienia lokalu oraz pozostałe osoby w stosunku, do których egzekucja komornicza jest bezskuteczna. Warunkiem jest jednak terminowe opłacanie bieżącego czynszu. Wprowadzone przez prezydenta miasta zarządzenie dotyczy ponad 2,5 tys. najemców.

- Odpracować można część lub całość zadłużenia. Oczywiście to propozycja dla chętnych - wyjaśnia Maciej Trela.

Na razie tylko dwóch lokatorów budynków, którymi administruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, zdecydowało się na odpracowanie swoich zaległości czynszowych. Jednak z dnia na dzień coraz więcej osób w siedzibach administracji, czy sekretariacie ZGM pyta o nową formę spłaty długu.
Zadłużeni lokatorzy będą mogli odpracować swój dług wykonując proste prace porządkowe m.in. przy utrzymaniu zieleni - grabiąc liście i pakując je do worków, pieląc klomby, przy utrzymaniu czystości posesji - zamiatając chodniki, odśnieżając i posypując je, porządkując strychy, piwnice, klatki schodowe, myjąc okna, drzwi, lamperie, poręcze, czyszcząc tablice informacyjne. Godzina takiej pracy "wyceniana" jest na 6 zł. Osoby z dodatkowymi umiejętnościami mogą imać się drobnych prac malarskich, murarskich i drobnych prac eksploatacyjnych. ( dla osób posiadających uprawnienia w tym zakresie). Godzina takiej pracy pomniejszy zadłużenie o 8 zł. Katalog prac nie jest jednak zamknięty.

Co trzeba zaznaczyć, osoby, które zdecydują się na taką formę zwrotu długu, nie będą zatrudniane na umowę o pracę. By zgłosić się do programu, należy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w sekretariacie ZGM. Dokumenty można pobrać także ze Biuletynu Informacji Publicznej miasta lub w siedzibach administracji ZGM.

Podobny system oddłużania został już zastosowany m.in. w Mysłowicach, Czeladzi i Chorzowie. W Mysłowicach praca na rzecz gminy jest wyceniana w okresach miesięcznych, a stawka wynosi 8 zł za godz. Podobnie jest w Święto-chłowicach. W 2010 roku 43 osoby odpracowały tu zaległości. Wynagrodzenie jest godzinowe. Praca trwa po 6 godzin dziennie (5 zł za godz.). W Będzinie z takiego rozwiązania zrezygnowano 11 lat temu, bo miasto nie było zadowolone z jakości pracy, jaką świadczyli lokatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto