Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zappelin leciał nad naszym miestem? Będzie można się tego dowiedzieć w Bytomiu

Magdalena Nowacka-Goik
5 grudnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zostanie otwarta nowa wystawa. Dowiemy się, jak przez lata zmieniały się formy podróżowania. O balonach, dyliżansach i kolei pisze Magdalena Nowacka-Goik

Balonem, dyliżansem, koleją - tak kiedyś podróżowano. A podróże obfitowały w wiele przygód. Chcielibyście dowiedzieć się kogo zabrała Izabela Czartoryska w podróż dyliżansem przez Śląsk? Kto kupił afrykańską wyspę Mondoleh za czarny tużurek, cylinder i trzy skrzynki dżinu? A może interesuje was co przywiózł Ignacy Domeyko z ekspedycji na pustyni Atakam?

Jeśli tak, to koniecznie przyjdźcie w środę do Muzeum Górnośląskiego w sąsiednim Bytomiu. O godz. 17 otwarta zostanie tam najnowsza wystawa "Homo viator - balonem, dyliżansem, koleją". I przygotujcie się oczywiście na wielką podróż - w czasie.

- Tytułowy homo viator to ciekawy świata wędrownik, niestrudzony pielgrzym, zagorzały globtroter, ale też obdarty powsinoga, szalony odkrywca - mówi Magdalena Michulec z działu promocji Muzeum.- Jednym zdaniem to człowiek w drodze, o którym opowiada nasza grudniowa wystawa - dodaje Michulec.

Wiek XIX okazał się dla turystyki przełomowy. Dotychczas, ze względu na wysokie koszty, podróże w celach wypoczynkowych podejmowała jedynie elita społeczna. Skrócenie czasu pracy, rozwój środków transportu, przemysłu i wzrost poziomu kulturalnego nadały turystyce nowy, masowy charakter. Dzięki maszynie parowej podróże stały się wygodniejsze, krótsze, a przede wszystkim znacznie tańsze.

Było to impulsem do coraz bardziej kreatywnego myślenia o turystyce. Z końcem XIX wieku w Europie istniała już bardzo gęsta sieć kolejowa, a w 1883 na trasie Paryż-Konstantynopol rozpoczął kursować słynny Orient Express. - Ludzie podróżują, bo potrzebują zmiany, chcą nowości, kontaktów z innymi, marzą o nowym życiu - mówi Edyta Horwat, kuratorka wystawy. - Ekspozycja jest zatem autorskim, subiektywnym spojrzeniem na motywy i sposoby podróżowania w XIX wieku, którym chcę podzielić się z innymi. Możemy tu popatrzeć na świat i podróżowanie oczyma ludzi sprzed 100, a nawet 150 lat. Zapraszam do zwiedzania i prywatnego odkrywania nowych szlaków - dodaje autorka.

Na wystawie zobaczymy pamiątki związane z najsławniejszymi podróżnikami, poznamy historie największych wyprawach lądowych i morskich, zobaczymy sprzęt turystyczny, którym nasze prababcie i pradziadkowie zdobywali szczyty górskie . Wystawę honorowym patronatem objął minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Wstęp do katalogu wystawy napisała Elżbieta Dzikowska, która patronuje również całej imprezie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto