MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Bogacki prezentuje swoje zbiory

KATARZYNA WOLNIK
Książki pana Zdzisława zajmują prawie całe mieszkanie.  RAFAŁ JAKOKTOCHCE
Książki pana Zdzisława zajmują prawie całe mieszkanie. RAFAŁ JAKOKTOCHCE
Miłość do książek wyniosłem z rodzinnego domu. Na urodziny i na gwiazdkę zawsze dostawałem coś do czytania. W tej pasji zbieractwa przez długie lata wspierał mnie ojciec.

Miłość do książek wyniosłem z rodzinnego domu. Na urodziny i na gwiazdkę zawsze dostawałem coś do czytania. W tej pasji zbieractwa przez długie lata wspierał mnie ojciec. Teraz mieszkam sam i nie mam już sponsorów - mówi Zdzisław Bogacki, piekarski bibliofil.

Pan Zdzisław jest członkiem Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, działającego przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Ale na stare pocztówki i książki nie żałuje pieniędzy.

W dwóch pokojach skromnego mieszkania Bogackiego koło Bazyliki, zwraca uwagę sięgająca sufitu biblioteka. Ale książki leżą wszędzie. Na podłodze, na biurku, pod stołem. Na ścianach zawieszono kilkanaście obrazów, przedstawiających Piekary Śląskie i starą, wojskową mapę miasta. Na półce stoi puchar z białego szkła z panoramą Piekar.

- Wszystko kupuję w antykwariatach, w całej Polsce. Raz w miesiącu jeżdżę na giełdę staroci do Bytomia. Szukam też w internecie albo dostaję od ludzi. A te stare "Szarlejskie wiadomości parafialne" otrzymałem od znajomego, który znalazł je dwa lata temu na śmietniku - pan Zdzisław z dumą pokazuje kilkanaście gazet z lat 1931-1938.

Wielka pasja zbierania pamiątek związanych z Piekarami Śląskimi zaczęła się pięć lat temu. Początki były skromne. Kilka starodruków i widokówek. Teraz zbiory piekarskiego bibliofila liczą ponad 450 pocztówek, w tym te najcenniejsze, litografie, 1400 słowników biograficznych, herbarze, stare modlitewniki i śpiewniki piekarskie. Wszystkie książki spisane są w zeszytach. Ostatnia, wpisana w poniedziałek 3 marca, ma numer 7930.

- To księga z rejestrem podatków z czasów niemieckich, z roku 1887. A to niemiecka książeczka do nabożeństwa z 1897 roku. I jeszcze "Żywoty świętych" z 1850 roku - pokazuje z dumą Bogacki. - Wiele z tych pozycji wydawali piekarscy wydawcy: Heneczek, Nowacki, Kazimierz Szefer. Jego Zakład Sztuki Kościelnej istnieje do dzisiaj. Nie ma już fotografa piekarskiego Pietruszki, którego zdjęcia były podstawą do wydania pocztówek.

Najstarsza widokówka ze zbiorów Bogackiego pochodzi z 1898 roku. Na większości z nich utrwalone zostały Kalwaria, kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Marzeniem pana Zdzisława jest zdobycie wszystkich wydanych pocztówek, przedstawiających stare Piekary Śląskie.
- Co się zmieniło? O, bardzo dużo. Kiedyś przed domami były płotki, jeździł tramwaj, było więcej zieleni na głównych drogach - wspomina pan Zdzisław. - Przez lata mieszkałem w domu przy ulicy Bytomskiej, tuż przy skrzyżowaniu. Aż cztery razy miałem zmieniany adres, mimo że się nie przeprowadzałem! Bytomska była już ulicą Żymierskiego, potem Stalinogrodzką i znowu stała się Bytomską. A w czasie drugiej wojny światowej nazywała się Hitler Strasse.
Zbiory Zdzisława Bogackiego to historia Piekar Śląskich, zapisana w pocztówkach i słownikach biograficznych.

- Biografie zajmują szczególne miejsce w moim księgozbiorze. Życiorysy są największym źródłem wiedzy o historii kraju, regionu, o stosunkach międzyludzkich. Ludzie piszą historię - wyjaśnia Bogacki.

Książki ułożone są tematycznie. Tu są biografie pisarzy, lekarzy, a tutaj duchowieństwa, uczonych, urzędników w dawnej Polsce, Żydów, Polaków za granicą... Piekarski bibliofil sam zbiera informacje, dotyczące piekarzan i opracowuje bibliografie. Wydał m.in. "Sylwetki piekarskich proboszczów" i opracował zbiór "Znani i nieznani piekarzanie".

Bibliotekę pana Zdzisława odwiedzają czasem młodzi ludzie. Przychodzą, gdy pani z polskiego albo z historii każe zrobić trudne zadanie domowe.

- Przeczytam pani moje motto życiowe. "Książka to nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania". To Ignacy Krasicki, "Pan Podstoli".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto