Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Na os. Awaryjnym w Brzezinach prostują krzywe bloki [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
To już ostatnie dwa odchylone bloki w Brzezinach Śląskich. Do końca roku zostaną wyprostowane. Ludzie będą mogli zamknąć drzwi od łazienki.

Zupa z talerza się wylewa, drzwi się nie zamykają, a z pokoju do pokoju przechodzi się albo z górki albo pod górkę. Tak mieszkają lokatorzy bloków na osiedlu Awaryjnym przy ul. Roździeńskiego w Brzezinach Śląskich. Właśnie prostowane są tam kolejne budynki - o numerach 15 i 17.

- Krzywo było w całym mieszkaniu, co bardzo utrudniało codzienne życie. Nie można było np. domknąć drzwi z łazienki. Moja klatka jest już gotowa. Wreszcie będziemy spokojnie mieszkać na tym osiedlu - cieszy się pan Marcin, jeden z lokatorów osiedla Awaryjnego. Przyprowadził się tu pół roku temu.

Czterokondygnacyjne budynki muszą być prostowane ze względu na wychylenia konstrukcji, sięgające do około 15 cm. Powodem są szkody górnicze, powstałe w czasie intensywnych robót w Kopalni Węgla Kamiennego Piekary w latach 2008-2011.

Na podstawie porozumienia zawartego z Kompanią Węglową i nabycia w maju 2015 roku KWK Piekary, połączonej obecnie z KWK Bobrek w zakład dwuruchowy pod szyldem KWK Bobrek-Piekary, prostowanie finansuje spółka Węglokoks Kraj. Roboty zaś wykonuje zaś firma Jagor 1 z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Przypomnijmy, że latem 2015 roku prostowane były już bloki nr 9 i 13. Wychylenia sięgały tu nawet do 50 cm. Zakłada się, że prostowanie budynku jest uzasadnione w przypadku wychylenia powyżej 25 promili. W praktyce to wygląda tak, że trzeba oderwać budynek od podłoża za pomocą siłowników hydraulicznych i wypełnić szczelinę betonem. Jak zapewniają przedstawiciele Węglokoksu, obecne roboty przy prostowaniu bloków, to już ostatnie na osiedlu w Brzezinach. - Budynki na os. Awaryjnym w Brzezinach są na terenie, na którym nie przewiduje się już robót górniczych Bloki znajdują się poza zasięgiem wpływów eksploatacji górniczej - mówi Andrzej Krzyształowski, wiceprezes ds. handlowych Węglokoksu Kraj.

Z informacji, jakie przekazała nam spółka wynika, że w 2020 roku złoże „Brzeziny” zostanie wyczerpane. Ruch Piekary zacznie wtedy bazować na złożu „Piekary”, w którym wydobycie będzie prowadzone nową metodą w sposób maksymalnie ograniczający jej wpływ na powierzchnię - głównie na dzielnice Brzozowice-Kamień i Szarlej.

W budynkach nr 15 i 17 przy ulicy Roździeńskiego prace powinny być zakończone w grudniu tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto